Emerytura przysługuje z zasady osobom, które osiągnęły wiek emerytalny. Dla kobiet to 60, a dla mężczyzn 65 lat. To podstawowy warunek. A jakie są pozostałe i kto może liczyć na podwójne świadczenie, wyjaśniamy poniżej.
Polscy obywatele, którzy pracowali poza granicami kraju i są w stanie to udokumentować, mogą liczyć na świadczenie z kraju, w którym byli zatrudnieni. Tam należy złożyć wniosek o drugą emeryturę. Wiek emerytalny nie jest taki sam we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ponadto do korzystania z zagranicznej emerytury uprawnia 60-miesięczny staż opłacania składek w danym państwie. Za granicą trzeba więc pracować co najmniej 5 lat.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Drugą grupą są pracownicy służb mundurowych, którzy również mogą otrzymywać dwa świadczenia emerytalne. Wtedy świadczeniobiorca dostaje emeryturę mundurową oraz cywilną. Dotyczy to policjantów, w przypadku których nie można ustalić wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. To efekt orzeczenia Sądu Najwyższego. Jeśli mundurowi odwołają się do sądu okręgowego od decyzji ZUS o przyznawaniu tylko emerytury cywilnej, mogą uzyskać podwójne świadczenie. Te przypadki są jednak rzadkie, a świadczenia są wówczas wypłacane z dwóch źródeł z ZER MSWiA oraz z ZUS.
Osoby, które równolegle odprowadzały składki do ZUS oraz KRUS mogą liczyć na podwójne świadczenie emerytalne. Dotyczy to osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Warunkiem koniecznym jest korzystanie z ubezpieczenia dla rolników przez co najmniej 25 lat i podleganie powszechnemu systemowi emerytalnemu.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.