Podwójna emerytura. Komu przysługuje i jakie warunki trzeba spełnić?

Podwójna emerytura przysługuje tylko w kilku przypadkach, a na świadczenie może liczyć jedynie część osób. Jakie trzeba spełnić warunki i kto może dostać dwie emerytury?

Emerytura przysługuje z zasady osobom, które osiągnęły wiek emerytalny. Dla kobiet to 60, a dla mężczyzn 65 lat. To podstawowy warunek. A jakie są pozostałe i kto może liczyć na podwójne świadczenie, wyjaśniamy poniżej.  

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Druga emerytura dla osób, które pracowały za granicą

Polscy obywatele, którzy pracowali poza granicami kraju i są w stanie to udokumentować, mogą liczyć na świadczenie z kraju, w którym byli zatrudnieni. Tam należy złożyć wniosek o drugą emeryturę. Wiek emerytalny nie jest taki sam we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ponadto do korzystania z zagranicznej emerytury uprawnia 60-miesięczny staż opłacania składek w danym państwie. Za granicą trzeba więc pracować co najmniej 5 lat. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Druga emerytura dla mundurowych

Drugą grupą są pracownicy służb mundurowych, którzy również mogą otrzymywać dwa świadczenia emerytalne. Wtedy świadczeniobiorca dostaje emeryturę mundurową oraz cywilną. Dotyczy to policjantów, w przypadku których nie można ustalić wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. To efekt orzeczenia Sądu Najwyższego. Jeśli mundurowi odwołają się do sądu okręgowego od decyzji ZUS o przyznawaniu tylko emerytury cywilnej, mogą uzyskać podwójne świadczenie. Te przypadki są jednak rzadkie, a świadczenia są wówczas wypłacane z dwóch źródeł z ZER MSWiA oraz z ZUS.

Podwójna emerytura przeznaczona dla rolników

Osoby, które równolegle odprowadzały składki do ZUS oraz KRUS mogą liczyć na podwójne świadczenie emerytalne. Dotyczy to osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Warunkiem koniecznym jest korzystanie z ubezpieczenia dla rolników przez co najmniej 25 lat i podleganie powszechnemu systemowi emerytalnemu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: