Onet: Awaria w Elektrowni Nowe Jaworzno. Nowy blok węglowy nie działa. Jest oświadczenie Tauronu

W Elektrowni Nowe Jaworzno wystąpiła awaria najnowszego bloku węglowego - ustalił Onet. Jej przyczyną ma być uszkodzenie odżużlacza. Gazeta.pl otrzymała stanowisko Tauronu w tej sprawie.

Do awarii w jednej z największych w Polsce elektrowni doszło w sobotę - podaje Onet. Jak czytamy, przyczyną tego zdarzenia ma być uszkodzenie odżużlacza. Wybudowany niedawno blok węglowy nie produkuje energii.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tauron dostarcza do elektrowni węgiel, który nie nadaje się do spalania? "Pośród brył węgla widać zwykłe kamienie"

W piątek Onet informował, że firma Rafako, która budowała blok węglowy, a obecnie pomaga Tauronowi w jego eksploatacji, ostrzegała rząd przed możliwą awarią. Zdaniem firmy, węgiel dostarczany przez Tauron do elektrowni nie nadaje się do spalania.

Portal uzyskał również dostęp do dokumentacji zdjęciowej tego, co systemy awaryjne wychwyciły na taśmach transportujących surowiec do bloku 910 MW Elektrowni Nowe Jaworzno. "Pośród brył węgla widać zwykłe kamienie, mnóstwo stalowych prętów, śrub, gwoździ, żwiru, a nawet części gumowych opon" - czytamy.

Tauron odpowiada na zarzuty firmy Rafako. "Szantaż biznesowy, zmanipulowane zdjęcia"

Tauron zapewniał, że węgiel dostarczany do bloku jest odpowiedniej jakości. "Węgiel w kopalniach poddawany jest procesowi oczyszczania, pomimo to, ze względu na bardzo duże ilości strumienia węgla, nie da się całkowicie wykluczyć przedostawania się niewielkiej ilości zanieczyszczeń w węglu dostarczanym do elektrowni" - wyjaśnił Tauron w piątkowym komunikacie. Firma podkreśliła, że w jej ocenie "Rafako po raz kolejny stosuje szantaż biznesowy, a materiały - w tym zdjęcia - publikowane przez Rafako zostały zmanipulowane".

Gazeta.pl otrzymała w poniedziałek oficjalne stanowisko Tauronu w sprawie awarii.

W związku z koniecznością przeprowadzenia pełnego procesu oczyszczenia kotła oraz odżużlacza blok o mocy 910 MW został odstawiony. Ze względu na konieczność uprzedniego wychłodzenia kotła - aby ekipy mogły przeprowadzić konieczne prace wewnątrz - kluczowe prace prowadzone są etapowo. Ze względu na okres letni i temperaturę otoczenia, proces ten trwa odpowiednio dłużej. Proces ten nie powoduje konieczności długiego postoju bloku, ponowna synchronizacja jednostki z siecią elektroenergetyczną jest zaplanowana jeszcze na ten tydzień

- czytamy w komunikacie.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Węgiel importowany z Kolumbii nadaje się na opał? Ekspert wyjaśnia
Więcej o: