40 tys. zł na nowy piec i uszczelnienie okien. Gminy zbierają wnioski do programu "Ciepłe Mieszkanie"

Program "Ciepłe Mieszkanie" powoli się rozkręca. Pierwsze gminy rozpoczęły już przyjmowanie wniosków. W ramach programu można otrzymać dofinansowanie wymiany nieefektywnych źródeł ciepła.

Program "Ciepłe Mieszkanie" to kolejny dofinansowanie rządowe, które ma zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i poprawić jakość życia obywateli. W jego ramach można otrzymać pieniądze na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła, tzw. kopciuchów. Rząd przeznaczy na ten cel 1,4 mld zł, co ma poprawić efektywność energetyczną w co najmniej 80 tys. lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. 

Program kierujemy do osób, które mieszkają w budynkach wielorodzinnych bez centralnego systemu ogrzewania i korzystają z indywidualnego źródła ciepła na paliwa stałe

- podkreśla Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Dodaje, że to rozszerzenie programu "Czyste Powietrze". 

Zobacz wideo Ekspert: Pompy ciepła są najlepszą receptą z perspektywy gospodarstw domowych

Program „Ciepłe Mieszkanie" będzie wspierać zastosowanie:

 • kotła gazowego kondensacyjnego,
 • kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie,
 • ogrzewania elektrycznego,
 • pompy ciepła powietrze/woda lub pompy ciepła powietrze/powietrze albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła.

Dodatkowo możliwe będzie wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

"Ciepłe Mieszkanie". Wnioski można składać, w części gmin

Od 21 lipca gminy mogą się ubiegać o przydzielenie środków na program "Ciepłe Mieszkanie". To gminy będą decydować o dalszym przydziale środków. Każda z nich samodzielnie podejmie decyzję, kiedy zacznie przyjmować wnioski. 

Dystrybutorem środków w programie będą poszczególne gminy, które najlepiej znają lokalne potrzeby. (...) Staraliśmy się zostawić im jak największy margines swobody, określając jedynie maksymalne dofinansowanie

- zaznacza Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Maksymalne dofinansowanie może wynosić 30, 60 lub nawet 90 proc. kosztów kwalifikowanych zadań finansowanych w ramach programu. 

Pierwsze gminy rozpoczęły już przyjmowanie wniosków. Inowrocław pozwala złożyć wnioski deklaratywne, co umożliwi zbadanie potrzeb mieszkańców. Dzięki temu urząd będzie mógł się ubiegać o dofinansowanie - informuje portal ino.online. Do programu przystąpiła Częstochowa, która także zbiera wstępne deklaracje od mieszkańców - czytamy na samorzad.pap.pl.

TVN24 donosi z kolei, że w Bytomiu na przełom września i sierpnia jest planowana ankieta wśród mieszkańców, na podstawie której będą wnioskować o dofinansowanie. Pierwsze środki trafiły już jednak do mieszkańców woj. zachodniopomorskiego oraz dolnośląskiego, gdzie przeprowadzono pilotaż. Jan Robak, prezes Dębnowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przekazał, że jego wspólnota otrzymała 60 proc., tj. 19 tys. zł do zakupu ekologicznego pieca

Dofinansowanie do ogrzewania. Jakie są zasady?

Dofinansowanie jest zależne od dochodów wnioskującego o uczestnictwo w programie "Ciepłe Mieszkanie". 

Poziom 1 - beneficjentem końcowym programu "Ciepłe Mieszkanie" może zostać każdy właściciel lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, którego roczne dochody nie przekraczają kwoty 120 tys. zł.

Intensywność dofinansowania wyniesie w takim przypadku:

 • Do 30 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 15 tys. zł na jeden lokal mieszkalny
 • Do 35 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 17,5 tys. zł na jeden lokal mieszkalny, dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin

Poziom 2 - podwyższony: Beneficjentem końcowym programu "Ciepłe Mieszkanie" może zostać każdy właściciel lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, którego miesięczne dochody nie przekraczają kwoty:

 • 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym
 • 2342 w gospodarstwie jednoosobowym

Intensywność dofinansowania wyniesie w takim przypadku:

 • Do 60 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 25 tys. zł na jeden lokal mieszkalny
 • Do 65 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 26,9 tys. zł na jeden lokal mieszkalny, dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin

Poziom 3 - najwyższy: w przypadku tego progu Beneficjentem końcowym programu"„Ciepłe Mieszkanie" może zostać każdy właściciel lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, którego miesięczne dochody nie przekraczają kwoty:

 • 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym
 • 1260 w gospodarstwie jednoosobowym
 • lub jest ustalone prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczego

Intensywność dofinansowania wyniesie w takim przypadku:

 • Do 90 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 37,5 tys. zł na jeden lokal mieszkalny
 • Do 95 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 39,9 tys. zł na jeden lokal mieszkalny, dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin

We wszystkich trzech progach warunkiem otrzymania wsparcia będzie zobowiązanie beneficjenta końcowego, że po zakończeniu realizacji inwestycji w mieszkaniu nie będą zainstalowane żadne źródła ciepła o klasie niższej niż 5 wg normy przenoszącej normę europejską EN 303-5.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: