14. emerytura. Kiedy wypłata? W tych dniach będzie wypłacona "czternastka". Komu nie przysługuje?

Emeryci i renciści również w tym roku otrzymają 14. emeryturę. Kiedy nastąpi wypłata pieniędzy? Kto dostanie "czternastkę", a kto nie? Rząd szykuje zmiany w programie na przyszły rok.

"Czternastka", czyli dodatkowe, jednorazowe świadczenie emerytalne jest wypłacane z urzędu. To oznacza, że seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, by otrzymać wypłatę. 

14. emerytura. Kiedy wypłata? 

Dodatkowe, jednorazowe świadczenie będzie w tym roku wypłacane od 25 sierpnia do 20 września. 14. emeryturę otrzymają zatem osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Według szacunków ministerstwa rodziny, tegoroczna 14. emerytura trafi do ok. 9 mln osób, a 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości. Koszt dla budżetu państwa wynikający z wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r. to ok. 11,4 mld zł.

14. emerytura. Ile wynosi?

Pełną czternastkę dostaną w tym roku emeryci, którzy otrzymują świadczenie do 2,9 tys. zł. Powyżej tej kwoty wypłata będzie pomniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. W związku z tym emeryci, którzy otrzymują 4188,44 zł i więcej nie dostaną w ogóle czternastki, której wysokość wynosi w tym roku 1218 zł na rękę - poinformowała prezeska ZUS, prof. Gertruda Uścińska. To mniej niż wynosi emerytura minimalna (1388,44 zł), która w poprzednich latach wyznaczała wysokość czternastki.

Ponadto przyjęta w pierwszej połowie maja ustawa wprowadza tzw. minimalną kwotę świadczenia - seniorzy, którym będzie przysługiwała "czternastka" w wysokości poniżej 50 zł, wcale nie dostaną świadczenia.

Czternastkę czekają zmiany

Zgodnie z mechanizmem "złotówka za złotówkę", osoby, które mają 4188,44 zł emerytury i więcej, nie otrzymają w ogóle świadczenia. W przyszłym roku ten próg może zostać zwiększony z 2,9 do 3,5 tys. zł. W takim wypadku czternastka przysługiwałaby w całości do kwoty 3,5 tys. zł. Dopiero emeryci otrzymujący około 5 tys. zł nie otrzymaliby dodatkowego wsparcia. 

Ponadto Marlena Maląg spytana o pracę nad ustawą wprowadzającą 14. emeryturę na stałe w Studiu odrzekła, że trwają prace nad taką ustawą. 

Ostateczny model i kształt pokażemy opinii publicznej i przedstawimy do prac rządu na początku 2023 roku. (...) Będziemy szli w tym kierunku, że może 14. emerytura będzie na stałe

- mówiła ministerka rodziny i polityki społecznej. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: