Dodatek węglowy - od kiedy? Dla kogo 3000 zł? Gdzie złożyć wniosek?

Dodatek węglowy to jednorazowe świadczenie, które ma być wypłacane na zakup węgla, choć pieniądze można będzie wykorzystać na dowolny cel. Jak otrzymać rządowe wsparcie? Od kiedy i gdzie należy składać wnioski?

Sejm przegłosował 5 sierpnia ustawę, która zakłada wypłatę świadczeń dla gospodarstw domowych, ogrzewanych węglem. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Andrzej Duda może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego - ma na to czas maksymalnie 21 dni.

Więcej o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek węglowy. Kto może otrzymać świadczenie

Jednorazowe świadczenie na zakup węgla wyniesie 3 tys. zł. Rządowe wsparcie przeznaczone jest dla gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest:

  • kocioł na paliwo stałe,
  • kominek,
  • koza,
  • ogrzewacz powietrza,
  • trzon kuchenny,
  • piecokuchnia,
  • kuchnia węglowa
  • piec kaflowy na paliwo stałe zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Dodatek węglowy otrzyma każdy, nie ma wyznaczonych kryteriów dochodowych. Będzie on też przysługiwał gospodarstwom, które już węgiel zakupiły. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dodatek węglowy będzie wypłacany w formie gotówkowej, co oznacza, że uzyskane pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel - zakupić węgiel lub odłożyć gotówkę, gdy paliwo już zakupiliśmy.

Rząd zapowiedział także dopłaty dla gospodarstw domowych, które ogrzewają się innymi surowcami. Dopłaty do pelletu mają wynieść 3 tys. zł. W przypadku oleju opałowego będzie to 2 tys. zł. dopłaty, dla drewna kawałkowego 1 tys. zł, a dla gazu 500 zł - mówiła w zeszłym tygodniu ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Dodatek węglowy - od kiedy? Gdzie złożyć wniosek?

Wnioski o dodatek węglowy będzie można wypełnić elektroniczne i standardowo. Wersję papierową należy dostarczyć do urzędu gminy. We wniosku należy zgłosić wszystkich domowników, by dodatek nie został bezprawnie przyznany dwa razy osobom, które mieszkają w tym samym budynku, a także wskazać numer konta, na który zostanie przelany dodatek węglowy. Gmina będzie miała 30 dni na wypłatę środków. 

Wnioski o świadczenie na węgiel będzie można składać po podpisaniu ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę i opublikowaniu jej w Dzienniku Ustaw. Wnioski będzie można składać do 30 listopada 2022 roku.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Zabraknie węgla na zimę? Derski: Myślę, że tak
Więcej o: