Bloomberg: Wielka Brytania szykuje na zimę kontrolowany blackout

Wielka Brytania planuje zorganizowane przerwy w dostawach prądu dla przemysłu i gospodarstw domowych w okresie zimowym - podaje agencja Bloomberg. W tym czasie mogą wystąpić problemy z niedoborem gazu.

Brytyjski rząd przygotował "rozsądny najgorszy scenariusz", według którego kraj może stanąć w obliczu niedoboru mocy elektrycznej. Chodzi o około jedną szóstą szczytowego zapotrzebowania - podaje Bloomberg, dodając, że według tego scenariusza problemy mogą wystąpić nawet po uruchomieniu rezerwowych elektrowni węglowych.

Więcej informacji z Wielkiej Brytanii przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny prądu"Polski system energetyczny jest na granicy blackoutu". Jak się przygotować?

Kryzys energetyczny. Wielka Brytania przygotowuje się na blackout

Rządowy scenariusz ma zakładać, że przy temperaturach poniżej średniej i zmniejszonym importem energii elektrycznej z Norwegii i Francji, Wielką Brytanię mogą czekać w styczniu 2023 r. cztery dni, w których konieczne może się okazać zastosowanie środków nadzwyczajnych w celu oszczędzania gazu.

Bloomberg wskazuje, że Brytyjczycy w nadchodzącą zimę będą musieli zmierzyć się z jeszcze jednym problemem - wysokimi rachunkami za energię. Średnie roczne rachunki "prawdopodobnie wzrosną" powyżej 4200 funtów z obecnych ok. 2000 funtów.

Agencja nie podaje, jak dokładnie miałyby zostać przeprowadzone wyłączenia energii - wiadomo, że mają dotknąć przemysłu i gospodarstw domowych.

Podziemne magazyny gazu In?ukalns JSC 'Conexus Baltic Grid', niezależna firma w miejscowości Ragana na Łotwie, 14 lipca 2021 r.Niemcy powinni oszczędzać gaz również w domach. "To dobry pomysł"

Wielka Brytania. Inflacja rośnie, a "brytyjski rząd podzielił się na zwalczające się obozy"

Bank Anglii ostrzegł w zeszłym tygodniu, że Wielka Brytania jest na dobrej drodze do długiej recesji - bezprecedensowe ceny energii powodują, że inflacja zmierza w kierunku 13 proc. - podaje Agencja Reutera. Jak czytamy, jakakolwiek reakcja polityczna jest utrudniona z powodu walki o stanowisko premiera Wielkiej Brytanii. Rozstrzygnięcie nastąpi 5 września.

"Brytyjski rząd podzielił się na zwalczające się obozy pod przewodnictwem ministerki spraw zagranicznych Liz Truss i byłego ministra finansów Rishiego Sunaka, którzy rywalizując o stanowisko premiera, spierają się o to, jak zareagować" - wyjaśnia sytuację Agencja Reutera.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"
Więcej o: