300 plus nie wystarczy na wyprawkę. Ceny przyborów szkolnych rosną dwa razy szybciej niż inflacja

Rząd od paru lat, w ramach programu "Dobry start", wypłaca wyprawkę rodzicom dzieci w wieku szkolnym. To tzw. 300 plus, które jednak wystarcza na zakup coraz mniejszej liczby przyborów szkolnych. Ich ceny rosną bowiem dwukrotnie szybciej niż wynosi inflacja.

Inflacja w lipcu sięgnęła 15,5 proc. W przypadku artykułów szkolnych wzrost cen jest jeszcze bardziej dotkliwy, bo wyprawki dla uczniów są droższe nawet o 20-30 proc. niż przed rokiem - donosi "Rzeczpospolita".

Zobacz wideo Dlaczego oceny w szkole są bez sensu?

Wyprawka szkolna. 300 plus już nie wystarczy

"Powrót do szkoły jednego ucznia ma kosztować średnio 347 zł, wynika z badania Barometr Providenta, które 'Rzeczpospolita' poznała jako pierwsza" - czytamy na portalu. To jednak tylko plany rodziców, które wyjście do sklepu może szybko zweryfikować. Problemy na rynku papierniczym, spowodowały, że zeszyty są dwa razy droższe niż przed rokiem. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

300 zł z programu "Dobry Start" od rządu nie wystarczało już w poprzednich latach. Rodzice deklarowali wówczas wydatki na poziomie 330 zł w 2020 i 333 zł w 2021 roku. W tym roku 1/3 rodziców planuje wydać na wyprawkę do 300 zł, a 20 proc. przeznaczy na ten cel 500 zł. Jeszcze więcej planuje wydać 16,1 proc. badanych.

Rodzice zamierzają też bardziej oszczędzać. Tylko co drugi kupi wyłącznie nowe produkty, podczas gdy rok temu było to 63 proc. Oszczędzanie warto zacząć wcześniej, kupując wyprawkę już teraz, bo jak dowiedziała się nieoficjalnie "Rz" od dostawców i handlowców, kolejne dostawy będą droższe. Najdrożej natomiast będzie we wrześniu, gdy uczniowie będą już wiedzieli, czego potrzebują.

Związane jest to też ze stopniową wypłatą pieniędzy z programu Dobry Start. Gdy ludzie wrócą z wakacji, ruszą na zakupy, więc ceny idą w górę

- mówi jeden z dystrybutorów.

Wniosek o 300 plus. Jak ubiegać się o program "Dobry start"?

Wnioski są przyjmowane od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku. Warto jednak zrobić to jak najwcześniej. Jeśli zdecydujemy się złożyć wniosek do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. Przekroczenie tego terminu oznacza, że środki z 300 plus trafią na konto dopiero po dwóch miesiącach od złożenia wniosku. 

300 plus przeznaczone jest dla rodziców i opiekunów dzieci, które uczą się w szkole i nie przekroczyły 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia. "Dobry start" przysługuje każdemu uprawnionemu niezależnie od dochodów. Dofinansowanie nie przysługuje na dzieci uczące się w tzw. zerówkach oraz na studentów. W sytuacji, gdy uczeń ma już minimum 18 lat, może złożyć wniosek samodzielnie.

Od ubiegłego roku wniosek o 300 plus można złożyć jedynie online. Do wyboru mamy jeden z trzech sposobów. Przez:

  • portal emp@tia
  • bankowość elektroniczną
  • portal PUE ZUS.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: