Będzie mrożenie cen energii? Anna Moskwa: "Wariant rozważany". Zapowiada też nowe dodatki

Węgla z importu i krajowych kopalń będzie więcej - zapowiada ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Dodała, że jednym z rozważanych mechanizmów jest mrożenie cen energii.

Gazeta zapytała ministerkę o dostawy węgla. Według szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Polska sprowadzi w 2022 r. około 13 mln ton węgla, ale wciąż będzie brakować 4 mln ton surowca.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Stanisław Żaryn Stanisław Żaryn o "rzekomym braku" cukru i węgla: Próby siania paniki

Kopalnie zwiększą wydobycie, będzie więcej węgla z importu

- PGE Paliwa i Węglokoks intensywnie pracują nad kontraktowaniem kolejnych dostaw węgla do Polski. To ogromne wyzwanie dla portów, ponieważ zmiany logistyczne na bardzo dużą skalę muszą być dokonane w stosunkowo krótkim czasie - powiedziała Anna Moskwa w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Szefowa MKiŚ zapewniła, że w tym roku import węgla może wynieść do 17 mln "przy założeniu cięższej zimy". - Proces kontraktowania cały czas trwa - dodała. Jednocześnie polskie kopalnie mają zwiększyć wydobycie węgla. Jak mówiła Moskwa, według "konserwatywnych szacunków będzie to minimum 500 tys. ton węgla" więcej niż w ubiegłym roku.

Ministerka klimatu i środowiska zapowiedziała również kolejne rozwiązania osłonowe - w pakiecie rozwiązań rozważane jest mrożenie cen energii elektrycznej. - Bierzemy pod uwagę także inny sposób przeliczania taryfy. Zależy nam, aby wszystkie propozycje legislacyjne, które przedstawimy na wrześniowym posiedzeniu Sejmu, miały już aprobatę rządu - powiedziała Anna Moskwa.

Elektrownia wiatrowa w cieśninie Oresund, Dania, 22.05.2008 r. Polacy chcą zielonej energii. "Ekologia ma coraz większe znaczenie"

Rząd wprowadza dodatek węglowy. Będą też świadczenia na inne surowce

Rząd ma wypłacać jednorazowe świadczenie na zakup węgla w wysokości 3 tys. zł. Wsparcie przeznaczone jest dla gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest:

  • kocioł na paliwo stałe,
  • kominek,
  • koza,
  • ogrzewacz powietrza,
  • trzon kuchenny,
  • piecokuchnia,
  • kuchnia węglowa
  • piec kaflowy na paliwo stałe zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Dodatek węglowy otrzyma każdy, nie ma wyznaczonych kryteriów dochodowych. Będzie on też przysługiwał gospodarstwom, które już węgiel zakupiły. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Świadczenie będzie wypłacane w formie gotówkowej, co oznacza, że uzyskane pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel - zakupić węgiel lub odłożyć gotówkę, gdy paliwo już zakupiliśmy.

Rząd zapowiedział także dopłaty dla gospodarstw domowych, które ogrzewają się innymi surowcami. Dopłaty do pelletu mają wynieść 3 tys. zł. W przypadku oleju opałowego będzie to 2 tys. zł. dopłaty, dla drewna kawałkowego 1 tys. zł, a dla gazu 500 zł - mówiła w zeszłym tygodniu ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?
Więcej o: