Hiszpania wprowadziła ograniczenia w użyciu prądu. Klimatyzacja tylko do 27 st. Celsjusza

Hiszpania wprowadziła już plan ograniczania zużycia prądu. Polega m.in. na tym, że budynki użyteczności publicznej nie mogą utrzymywać dzięki klimatyzacji temperatury niższej niż 27 stopni Celsjusza.

Embargo na rosyjskie paliwa kopalne powoli zaczyna być odczuwalne w całej Unii. Komisja Europejska przygotowała plan awaryjny, w którym zaproponowała dobrowolne 15-procentowe zmniejszenie zużycia gazu przez państwa członkowskie.

KE opublikowała również wytyczne, jakie kroki powinny podjąć unijne rządy, aby zmniejszyć zużycie gazu. Zaproponowała np., by w budynkach użyteczności publicznej latem klimatyzacja była ustawiona do 25 st. Celsjusza, a zimą temperatura ogrzewania powinna być ograniczona do 19 st.

Zobacz wideo Nie setki, a tysiące Sasinów na elektrownię jądrową w Polsce. Czy musimy bać się atomu?

Hiszpania wprowadza ograniczenie w użyciu prądu

W Hiszpanii prąd muszą oszczędzać obiekty handlowe, kulturalne oraz turystyczne, a także zarządcy budynków publicznych i dworców - informuje euronews.com.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Wytyczne są nawet bardziej rygorystyczne niż te przedstawione przez KE. Latem temperatura w obiektach nie powinna być niższa niż 27 st. Celsjusza, to dwa stopnie więcej niż sugeruje Unia. Zimą natomiast ogrzewanie ma dobijać maksymalnie do 19 st. Celsjusza. 

Część obiektów zostanie jednak objęta wyjątkami. Temperatura w restauracjach, barach i niektórych sklepach będzie mogła zostać obniżona do 25 st. C. Dotyczy to głównie miejsc, gdzie załoga musi ciężko pracować fizycznie. 

Restauracje i bary niezbyt dobrze przyjęły nowe regulacje. César García, właściciel restauracji w Vips Group zapowiedział, że nie będzie stosował się do przepisów, dopóki nie dostanie grzywny. 

Europa zaczyna oszczędzać prąd 

Tymczasem w Warszawie Stoen Operator poinformował, że centra handlowe, biurowce i duże zakłady produkcyjne w stolicy mogą zostać objęte ograniczeniami w dostawach prądu. Do tego dochodzą rosnące ceny energii, które wpływają na kolejne przedsiębiorstwa. 

Z kolei Bloomberg informuje, że Wielka Brytania planuje zorganizowane przerwy w dostawach prądu dla przemysłu i gospodarstw domowych w okresie zimowym.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: