Wynajem mieszkań w myśl zasady "kto pierwszy ten lepszy". Ofert mało i do tego bardzo drogie

67 proc. - o tyle w sierpniu 2019 roku było więcej mieszkań na rynku w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu niż w sierpniu 2022 roku. Do tego względem poprzedniego roku średnie stawki za wynajem wzrosły o 34 proc., a kawalerek aż o 50,5 proc. - tak wynika z danych ekspertów rynku nieruchomości Morizon.pl i Gratka.pl.

Już od kilku miesięcy dane pokazują, że rynek mieszkaniowy po latach wzrostów, ma się coraz gorzej. W II kwartale 2022 roku sprzedało się 41 proc. lokali mniej niż przed rokiem. Wcześniej przez osiem lat z rzędu notowane były rekordy sprzedażowe. Podobnie, a w niektórych miasta jeszcze gorzej, wygląda sytuacja wynajmu na rynku nieruchomości.  

Zobacz wideo Mieszkanie prawem, nie towarem. Co na to Konstytucja? [Next Station]

Rynek mieszkaniowy. Maleje liczba ofert

"Ofert wynajmu jest - i wszystko wskazuje na to, że nadal będzie - mało i częściej niż dotychczas sprawdzać się będzie zasada "kto pierwszy, ten lepszy"" - tłumaczy Marcin Drogomirecki ekspert rynku nieruchomości.  

Z tego powodu osoby wynajmujące lokal mogą częściej brać pod uwagę sytuację finansową potencjalnych najemców lub pierwsze wrażenie. Słabsza pozycja negocjacyjna poszukujących ofert najmu wynika z ogromnego niedoboru ofert. Analitycy Morizon.pl i Gratka.pl wyliczyli, że na rynku najmu mieszkań jest obecnie o 35 proc. ofert mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. A od 2019 jest ich mniej aż o 67 proc.  

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Rynek mieszkaniowy. Wrosły stawki za czynsz

- Następstwem ograniczonej podaży i wysokiego popytu jest znaczący wzrost średnich stawek ofertowych - wynika on nie tylko z niewielkiej podaży ofert w ujęciu całościowym, ale też z rzadszego pojawiania się ofert tańszych, czyli np. w mniej atrakcyjnych lokalizacjach, o niższym standardzie - wyjaśnia Drogomirecki. 

Analiza Morizon.pl i Gratka.pl dowodzi, że średnie stawki ofertowe w 5 wspomnianych miastach wzrosły w ciągu ostatniego roku średnio o 34 proc. W Warszawie przeciętny czynsz za najem mieszkania jest dziś o 31,6 proc. wyższy niż przed rokiem. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę stawki ofertowe za wynajem kawalerek, to te wzrosły aż o połowę (50,5 proc.). Średni koszt wynajęcia kawalerki w Warszawie to 2800 zł. W sierpniu 2019 roku trzeba było za nie zapłacić średnio 1860 zł.  

Rynek mieszkaniowy. Poznań wypada najkorzystniej

Więcej za czynsz zapłacą nie tylko mieszkańcy stolicy. Stawki w wielu miastach poszły nawet mocniej w górę. W Krakowie najem mieszkań zdrożał średnio aż o 47 proc., we Wrocławiu i Gdańsku o ok. 37 proc., a w Poznaniu o 23,6 proc. Właśnie w Poznaniu z wymienionej piątki najtaniej zapłacimy za kawalerkę (1 800 zł), czy pokój 2-osobowy (2 600 zł).  

Średnie stawki czynszów na rynku wynajmuŚrednie stawki czynszów na rynku wynajmu morizon.pl

- Trudno liczyć na to, że stawki czynszów zaczną spadać. Na przeszkodzie ku temu stoi nie tylko wysoki popyt i deficyt ofert, ale także ogólny wzrost cen produktów i usług. W górę idą też opłaty, które ponoszą właściciele. Mowa tu nie tylko o koszcie zakupu i/lub wyposażenia mieszkania przeznaczonego na wynajem, ale także o opłatach dla administracji budynków. By zabezpieczyć się przed przewidywanymi podwyżkami, właściciele lokali już teraz uwzględniają wyższe koszty w proponowanych stawkach czynszów - wyjaśnia Marcin Drogomirecki ekspert rynku nieruchomości. 

Rynek mieszkaniowy. Stopy procentowe wpływają na rynek wynajmu

Eksperci Morizon.pl i Gratka.pl wskazują, że na rynek wynajmu mieszkań wpływają również rekordowo wysokie stopy procentowe. Przypominamy, że Rada Polityki Pieniężnej podczas ostatniego posiedzenia podniosła główna stopa procentowa o 50 punktów bazowych do poziomu 6,50 proc.   

Po pierwsze, część oferowanych do wynajęcia lokali została zakupiona na kredyt. Po drugie popyt na rynku najmu zasilili klienci, którzy jeszcze niedawno zamierzali kupić mieszkanie, ale z uwagi na wzrost stóp procentowych i ograniczenie dostępności kredytów hipotecznych musieli zdecydować się na wynajem.  

Więcej o: