Biedronka z dnia na dzień podnosi ceny. Ketchup zdrożał prawie o złotówkę. Drożeje również nabiał

Biedronka od tego tygodnia podniosła ceny żywności. Zrobiła to nie po raz pierwszy, ale tym razem podwyżki są bardzo zauważalne. Przykładowo: ketchup Pudliszki 500g przed weekendem kosztował 4,79 zł, a od poniedziałku trzeba za niego zapłacić 5,69 zł. Takich podwyżek jest więcej.

Inflacja w Polsce w lipcu 2022 roku wyniosła 15,5 proc. według danych GUS. To najwyższy odczyt od marca 1997 roku, kiedy inflacja wyniosła 16,6 proc. O tym, w jakim tempie rosną ceny, informuje Główny Urząd Statystyczny, publikując dane dotyczące inflacji. Ceny w sklepach mogą rosnąć jednak szybciej - inflacja jest bowiem współczynnikiem uśrednionym.   

Zobacz wideo "Co tak drogo?". Nowy cykl Gazeta.pl sprawdza, czy z drożyzną da się walczyć.

Ceny żywności znacznie w górę - już trzecie miesiąc z rzędu

Z najnowszego raportu opracowanego dla UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych, wynika, że wyraźnie wzrosły ceny żywności. W badaniu przeanalizowano 12 kategorii produktów. Stwierdzono, że ceny w sklepach wzrosły trzeci miesiąc z rzędu. Podobnie jak przed miesiącem, najbardziej podrożały produkty tłuszczowe. Wzrost wyniósł 37 proc. w stosunku do ceny sprzed roku. Największym wzrostem charakteryzują się olej, który jest droższy o 30 proc. oraz masło, które podrożało o 48 proc. 

Zmiany widać również na półkach sklepowych. Co gorsze - ceny rosną praktycznie z tygodnia na tydzień. "Na ogół zmiany były, acz pojedyncze. W tym tygodniu bardzo szeroko. Sery, twaróg, ryż, produkty z pomidorów, olej (znów). A nawet smalec, ocet i drożdże (po dłuższej stabilizacji). Inflacja nie odpuszcza" - pisze ekonomista Rafał Mundry o wyższych cenach w Biedronce

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Biedronka podnosi ceny podstawowych produktów

Poniżej prezentujemy listę kilku przykładów podwyżek na podstawie zarchiwizowanych przez Mundrego danych z aplikacji Glovo:

  • Światowid ser żółty mierzwiony - z 4,75 zł do 4,99 zł;
  • Piątnica serek wiejski naturalny - z 1,99 zł do 2,37 zł;
  • Plony naturalny ryż biały - z 3,80 zł do 4,47 zł;
  • Dontello pizza z kurczakiem - z 9,51 zł do 9,99 zł;
  • Culineo ocet kuchenny 750 ml - z 2,39 zł do 2,79 zł;
  • Pudliszki ketchup łagodny 500 g - z 4,79 zł do 5,69 zł;
  • Regina papier toaletowy - z 22,99 zł do 24,99 zł.

Oprócz tego Rafał Mundry przypomina, że od dwóch tygodni cena masła w dyskoncie utrzymuje się powyżej 8 zł. Mleko kosztuje 3,20 zł, a majonez Winiary jest już po 9 zł. Ceny pieczywa, po dłuższej przerwie, także poszły do góry w tym tygodniu. "To są ceny, które mocno zaskakują" - wyjaśnia ekonomista.

O komentarz dotyczący opisanych podwyżek poprosiliśmy Biedronkę. Nie dostaliśmy odpowiedzi przed publikacją tego artykułu.

Więcej o: