Embargo na rosyjski gaz sprawiło, że cała Europa sprawdza swoje magazyny. Polscy rządzący powtarzają, że nasze magazyny gazu są pełne. Ostatnio wspominała o tym Ministerka Klimatu i Środowiska, Anna Moskwa, gdy przedstawiała w Senacie informację o bezpieczeństwie energetycznym Polski.
Problem w tym, że choć magazyny gazu w Polsce są zapełnione w ponad 99 proc. to niestety, nie oznacza to, że dysponujemy pokaźnymi zapasami surowca. Pojemność naszych magazynów to bowiem "tylko" nieco ponad 3 mld metrów sześciennych, tymczasem w rok zużywamy ok. 20 mld gazu. Nasze zapasy pokrywają więc niespełna 15 proc. zapotrzebowania. To oznacza, że zapasy skończą się w ciągu dwóch miesięcy. Greenpeace przestrzega, że gazu Polsce zabraknie już w grudniu.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Słabo wypadamy też na tle Europy. Magazyny Litwy zapełnione w 100 proc. mogłyby pokryć dwuletnie zapotrzebowanie kraju - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Obecnie są wypełnione do połowy, ale kraj ten ma 20-krotnie mniejsze zapotrzebowanie na ten surowiec niż Polska. Francja może zmagazynować z kolei 30 proc. swojego zapotrzebowania na gaz, ale to jest dwukrotnie większe niż w naszym kraju. Niemcy mogą w magazynach mieć 22 proc. potrzebnego surowca, czyli nadal stosunkowo więcej niż Polska, mimo czterokrotnie większego zapotrzebowania.
"O ile pod kątem odchodzenia od dostaw z Rosji Warszawa może się uważać za prymusa, o tyle już w kwestii magazynowanie nie. I choć ryzyko braku gazu zimą w Polsce jest niewielkie, a sytuacja wygląda znacznie lepiej niż w Niemczech, to większe zapasy dają większą odporność na nieprzewidziane awarie" - podsumowuje "DGP".
Ostatni zbiornik gazu powstał w Polsce w 2015 roku w Wierzchowicach. Od tego czasu zdolności magazynowe wzrosły o 100 mln m3, czyli ledwie o 3 proc. I to tylko dzięki optymalizacji pracy magazynu.
Kolejną inwestycję, również w Wierzchowicach, rozpoczęto dopiero w grudniu 2021 roku, gdy zagrożenie atakiem Rosji było już realne. Na budowę zostanie przeznaczone 400 mln zł, dzięki czemu zdolności magazynowe tamtejszego magazyny wzrosną z 1,3 mld do 2,1 mld m3. Budowa ma potrwać 30 miesięcy. Inne inwestycje wciąż pozostaję tylko w sferze planów, jak rozbudowa KMPG Mogilno w ramach projektu Wielkoskalowego Magazynu Energii.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.