15 sierpnia. Dzień Wojska Polskiego. Czy to dzień wolny?

Czy 15 sierpnia, czyli Dzień Wojska Polskiego jest dniem ustawowo wolnym od pracy? Jakie święto obchodzi tego dnia Polska, a jakie Kościół katolicki? Jak zaplanować urlop? Odpowiadamy.

15 sierpnia będziemy obchodzić dwa święta. Jednym z nich jest Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, z kolei drugim święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej określane też po prostu dniem Wojska Polskiego. 

Zobacz wideo To będą drogie wakacje pod kątem usług?

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy? 

Zgodnie z ustawą 15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W tym roku jest to poniedziałek, więc 15 sierpnia to dzień wolny. Dzięki temu mamy długi weekend, który trwa trzy dni. Nie pozostawia to zbyt wiele możliwości, by go wydłużyć. Wolne trzeba wziąć po prostu przed 13 lub po 15 sierpnia, jeśli chcemy mieć więcej wypoczynku.

15 sierpnia. Dlaczego obchodzimy dwa święta? 

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest świętem obchodzonym w Kościele rzymskokatolickim. Ma ono na celu upamiętnienie wzięcia Maryi do nieba razem z ciałem i duszą po zakończeniu jej życia na ziemi. Jako że jest to święto nakazane, wierni są zobowiązani do uczestniczenia tego dnia we mszy świętej, a także powstrzymania się od prac niekoniecznych. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Drugą obchodzoną 15 sierpnia uroczystością jest święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej nazywane też dniem Wojska Polskiego. Zostało ono ustanowione na pamiątkę Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Stoczono ją podczas wojny polsko-bolszewickiej, a zakończyła się ona wygraną Polaków. Bitwa ta nazywana jest również "cudem nad Wisłą".

Święto Wojska Polskiego w tym roku jest celebrowane pod hasłem "Weekend z wojskiem". W całym kraju odbędą się pikniki "Zostań żołnierzem RP". W Warszawie nie odbędzie się jednak defilada. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: