O świadczenie postojowe mogą się ubiegać przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, którzy odczuli negatywne skutki pandemii koronawirusa. Świadczenie jest jedną z form wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej.
Stan epidemii w Polsce został zniesiony 16 maja bieżącego roku. Oznacza to, że czas na złożenie wniosku mija 16 sierpnia 2022 roku - trzy miesiące po ustaniu stanu epidemii.
- Świadczenie postojowe przysługuje zwykle w wysokości 2080 zł, czyli 80 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę) obowiązującego w 2020 roku - wyjaśnił Grzegorz Dyjak z biura prasowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał też, że "przedsiębiorca, który rozlicza podatki w formie karty podatkowej i jest osobą zwolnioną z opłacania podatku VAT, może liczyć na świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł".
Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Osoby starające się o świadczenie postojowe, muszą pobrać wniosek RSP-D, który jest dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek można przesłać do ZUS-u na cztery sposoby:
***************
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.