Zostało kilka dni na złożenie ważnego wniosku. Chodzi o nawet 2080 zł. Do kiedy się zgłosić?

Kończy się czas na złożenie wniosku o świadczenie postojowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że można go złożyć w ciągu pierwszych trzech miesięcy od ustania epidemii.

O świadczenie postojowe mogą się ubiegać przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, którzy odczuli negatywne skutki pandemii koronawirusa. Świadczenie jest jedną z form wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej.

Zobacz wideo „Kolejna tarcza w ogóle nie uwzględnia istnienia ludzi bezrobotnych"

Świadczenie postojowe - do kiedy można je złożyć i ile wyniesie?

Stan epidemii w Polsce został zniesiony 16 maja bieżącego roku. Oznacza to, że czas na złożenie wniosku mija 16 sierpnia 2022 roku - trzy miesiące po ustaniu stanu epidemii.

- Świadczenie postojowe przysługuje zwykle w wysokości 2080 zł, czyli 80 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę) obowiązującego w 2020 roku - wyjaśnił Grzegorz Dyjak z biura prasowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał też, że "przedsiębiorca, który rozlicza podatki w formie karty podatkowej i jest osobą zwolnioną z opłacania podatku VAT, może liczyć na świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł".

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Świadczenie postojowe - jak złożyć wniosek?

Osoby starające się o świadczenie postojowe, muszą pobrać wniosek RSP-D, który jest dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek można przesłać do ZUS-u na cztery sposoby:

  • drogą elektroniczną przez PUE ZUS,
  • drogą elektroniczną przez PUE ZUS (za pośrednictwem strony gov.pl),
  • w placówce ZUS - wrzucając wniosek do skrzynki na dokumenty - bez kontaktu z pracownikiem,
  • za pośrednictwem poczty.

***************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: