Świadczenie postojowe. Ostatni dzień na złożenie wniosku. Można zyskać nawet 2080 zł

Wtorek 16 sierpnia to ostatni dzień na złożenie wniosku o świadczenie postojowe. Kto może się o nie ubiegać? Gdzie złożyć wniosek? Przypominamy.

O świadczenie postojowe ubiegać się mogą zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, które odczuły negatywne skutki pandemii koronawirusa. To jedna z form wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej.

Zobacz wideo Z jakim poziomem inflacji możemy pożegnać rok 2022?

Świadczenie postojowe. Ostatni dzień na złożenie wniosku 

16 sierpnia to ostatni dzień, by ubiegać się o świadczenie postojowe. Tego dnia mija bowiem trzy miesiące od ustania epidemii koronawirusa w Polsce - stan epidemii zniesiono 16 maja. Termin 16 sierpnia dotyczy wniosków: SP-D, RSP-DK, RSP-DB, RSP-DD, RSP-DD6, RSP-SK, RSP-C, RSP-CZ, RSP-CK, RSP-CD6. 

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jasny budynek w środku kadru to kamienica przy Noakowskiego 12, w której znajduje się dziewięć ponadstumetrowych mieszkań wystawionych przez miasto na sprzedaż. Z lewego brzegu kadru znana z afery reprywatyzacyjnej kamienica przy Noakowskiego 16. Warszawa Śródmieście sprzedaje mieszkania za 60 proc. ceny rynkowej

Świadczenie postojowe. Ile wynosi? Gdzie i jak złożyć wniosek?

- Świadczenie postojowe przysługuje zwykle w wysokości 2080 zł, czyli 80 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę) obowiązującego w 2020 roku - wyjaśniał Grzegorz Dyjak z biura prasowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że "przedsiębiorca, który rozlicza podatki w formie karty podatkowej i jest osobą zwolnioną z opłacania podatku VAT, może liczyć na świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł".

Osoby, które ubiegają się o świadczenie postojowe, muszą pobrać wniosek dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a następnie wypełnić go i przesłać do instytucji. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • drogą elektroniczną przez PUE ZUS,
  • drogą elektroniczną przez PUE ZUS (za pośrednictwem strony gov.pl),
  • w placówce ZUS - wrzucając wniosek do skrzynki na dokumenty - bez kontaktu z pracownikiem,
  • za pośrednictwem poczty.

Praca dla emeryta - ile można dorobić? Od września duża zmiana dla emerytów. Niektórzy mogą stracić świadczenie

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: