14. emerytura zostanie wypłacona już zaraz. Oszuści poczynają sobie coraz śmielej. Ostrzeżcie seniorów

Pod koniec sierpnia zostaną wypłacone pierwsze 14. emerytury. Pojawiają się jednak oszuści, którzy np. oferują pomoc w wypełnieniu "wniosku". Rząd przypomina, że "czternastka" wypłaca jest z urzędu i nie trzeba składać żadnych wniosków.

"Czternastka", czyli dodatkowe jednorazowe świadczenie emerytalne będzie wypłacane w tym roku 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Pieniądze otrzymają zatem osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r.

Zobacz wideo Firmy stawiają na innowacje, które pozwolą oszczędzać czas i pieniądze

14. emerytura. Oszuści nie śpią. Chcą zarobić na "czternastce"

Portal koscierzyna.naszemiasto.pl podaje, że dochodzą do nich sygnały ws. oszustw na 14. emeryturę. Polega ono na odwiedzaniu domów seniorów i oferowaniu im pomocy przy wypełnieniu wniosku. Tyle że "czternastka" jest wypłacana z urzędu i nie trzeba składać żadnych dokumentów. Oszuści więc w ten sposób wyłudzają dane

Pragnę podkreślić to bardzo wyraźnie i uczulić na wszelkie próby oszustwa. Nikt nie ma prawa żądać od emerytów i rencistów wypełniania żadnych formularzy, wniosków, wysyłania żadnych SMS-ów czy jakichkolwiek innych czynności

- podkreśliła Marlena Maląg, ministerka rodziny i polityki społecznej, cytowana w komunikacie na stronie MRiPS.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

- Ostrzegajmy swoich bliskich seniorów. Pieniądze w ramach 14. emerytury wypłacane będą razem z emeryturą lub rentą, tą samą drogą - dodała szefowa resortu rodziny.

14. emerytura. Ile wynosi?

Pełną "czternastkę" dostaną w tym roku emeryci, którzy otrzymują świadczenie do 2,9 tys. zł. Powyżej tej kwoty wypłata będzie pomniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. W związku z tym emeryci, którzy otrzymują 4188,44 zł i więcej nie dostaną w ogóle "czternastki", której wysokość wynosi w tym roku 1218 zł na rękę - poinformowała prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska. To mniej niż wynosi emerytura minimalna (1388,44 zł), która w poprzednich latach wyznaczała wysokość "czternastki".

Ponadto przyjęta w pierwszej połowie maja ustawa wprowadza tzw. minimalną kwotę świadczenia - seniorzy, którym będzie przysługiwała "czternastka" w wysokości poniżej 50 zł, wcale nie dostaną świadczenia.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: