Ekogroszek będzie droższy? Nagły skok cen w sklepie PGG. Strona padła, nim ruszyła sesja zakupowa

1,2 tys. zł za tonę - tyle od 16 sierpnia będzie wynosić średnia cena węgla opałowego w Polskiej Grupie Górniczej. Dotychczas było to 1000 zł. W praktyce oznacza to, że np. za tonę Pieklorz Ekogroszku zapłacimy o prawie 400 zł więcej. Mimo to PGG zapewnia, że ich ceny pozostaną jednymi z najniższych na rynku. We wtorek o godzinie 16 ruszy sesja zakupowa. Już o godzinie 15:30 strona była tak przeciążona, że przestała działać.

Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. Zachód odpowiedział na agresję wojsk Putina sankcjami, które uderzyły m.in. w import rosyjskiego węgla. To wyraźnie wpłynęło na cenę tego surowca. Od marca opał w sporo niższych cenach można było jednak kupować w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. Niestety również PGG zostało zmuszone podnieść stawki.

Zobacz wideo Zabraknie węgla na zimę? Derski: Myślę, że tak

Polska Grupa Górnicza podnosi w sklepie ceny węgla

"W związku ze znacznym wzrostem kosztów produkcji oraz potrzebą działań inwestycyjnych w celu zwiększenia produkcji węgla opałowego Polska Grupa Górnicza S.A. postanowiła ujednolicić od 16 sierpnia 2022 r. ceny sprzedaży dla poszczególnych sortymentów węgla we wszystkich kopalniach" - czytamy w oficjalnym komunikacie

Dotychczas te same sortymenty węgla opałowego miały w poszczególnych kopalniach różne ceny. Po zmianie średnia cena węgla opałowego wyniesie około 1,2 tys. zł za tonę. Wcześniej było to do około tysiąca złotych. Zmiany te widać w cenach w internetowym sklepie. Pieklorz Ekogroszek, który dotychczas kosztował 1045 zł za tonę, teraz kosztuje 1420 zł. Podobnie zdrożał węgiel Orzech. Przed tą zmianą za tonę płaciliśmy 710,94 zł, a teraz będzie to 1180 złotych.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Polska Grupa Górnicza. "Wzrosły koszty produkcji"

Nadal ceny węgla z kopalń Polskiej Grupy Górniczej S.A. będą jednymi z najniższych na rynku

- zapewnia PGG. 

Spółka tłumaczy, że była zmuszona do ujednolicenia cen ze względu na drastyczny wzrost kosztów produkcji. Wyjaśniają, że skokowo podrożała m.in. stal, niezbędna w kopalniach do zbrojenia wyrobisk - o 78 proc. względem ubiegłego roku. Znacznie droższa jest także energia elektryczna i paliwa, a także usługi dla zakładów górniczych. W sumie wydatki PGG wzrosły o 2,4 mld zł. 

Jak kupić węgiel w sklepie PGG? Ma to być jeszcze prostsze

Polska Grupa Górnicza przekazała też dobre informacje. Sklep internetowy PGG będzie nadal udoskonalany i rozbudowywany, aby obsłużyć jak najwięcej użytkowników zainteresowanych nabyciem opału. Dotychczas e-sklep przeżywał prawdziwe oblężenie. Towar jest uzupełniany na "półce sklepowej" we wtorki i czwartki od 16:00 i jest dostępny do wyczerpania zapasu. Zazwyczaj kończą się one w mgnieniu oka.

Potwierdzają to statystyki podane przez PGG. Od początku roku do dziś za pośrednictwem strony internetowej w opał zaopatrzyło się ponad 170 tys. klientów. Do gospodarstw domowych trafiło w sumie 700 tys. ton węgla. 

Więcej o: