Dodatek węglowy. Oficjalny wzór wniosku zatwierdzony. Skąd go pobrać?

Można już składać wnioski o przyznanie dodatku węglowego. Ostateczny wzór dokumentu zatwierdziła we wtorek ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa. Gdzie można go znaleźć?

Ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa zatwierdziła wzór wniosku o dodatek węglowy. Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie w środę 17 sierpnia. Tego dnia urzędy gminy zaczęły przyjmować zgłoszenia. Nabór wniosków zakończy się 30 listopada 2022 r.

Ceny węgla i paliw, zdjęcie ilustracyjne Ceny węgla, paliw i pelletu - środa 17.08.2022

Dodatek węglowy. Komu przysługuje? Ile wynosi?

3 tys. zł dodatku węglowego ma być jednorazowym wsparciem gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego - wyjaśnia MKiŚ.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

Gdzie znaleźć wzór wniosku o dodatek węglowy?

Wzór wniosku o wsparcie na węgiel można pobrać już od tygodnia ze strony Rządowego Centrum Legislacji, ale - mimo że przed urzędami zaczęły się ustawiać kolejki petentów - urzędnicy nie mogli wniosków przyjmować, bo ich ostateczny kształt wciąż nie był potwierdzony przez rząd. Nie było pewności, czy zatwierdzony formularz nie będzie się jednak różnił od tego opublikowanego przez RCL.

Oficjalny, aktualnie obowiązujący wzór wniosku o dodatek węglowy można pobrać z Dziennika Ustaw, pod TYM linkiem.

Wnioskodawca ubiegający się o dodatek, musi podać swoje dane osobowe: imię (imiona), nazwisko, obywatelstwo, PESEL (a jeśli go nie ma, wystarczy numer dokumentu stwierdzającego tożsamość) i adres zamieszkania. Nieobowiązkowo może wpisać także numer telefonu i adres e-mail. Niżej należy wpisać numer rachunku płatniczego, na który zostaną wypłacone pieniądze.

Mateusz Morawiecki Dopłaty nie tylko do węgla i rekompensaty. Rząd przyjął założenia ustawy

Dalsza część wniosku to deklaracja czy gospodarstwo jest jedno- czy wieloosobowe. W drugim przypadku konieczne jest wpisanie danych pozostałych domowników. Potem należy wybrać główne źródło ogrzewania domu i zaświadczyć, że dane podane we wniosku są zgodne z prawdą.

"Wniosek o dodatek węglowy będzie dostępny w urzędach gmin oraz na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wzór pojawi się po publikacji rozporządzenia, o czym będziemy informować" - czytamy na stronie resortu.

Wnioski można składać w formie papierowej do urzędu gminy. Wkrótce powinna pojawić się też możliwość wysyłania wniosków online (przez portal ePUAP).

2Pristina,,Kosovo,-,August,15,-,Evening,View,Of,The Europejski kraj pogrąża się w kryzysie energetycznym

Wsparcie na węgiel bez kryteriów dochodowych

Aby otrzymać dodatek węglowy, nie trzeba spełniać żadnych kryteriów dochodowych. Świadczenie przysługuje także gospodarstwom domowym, które już węgiel zakupiły. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 

Dodatek będzie zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: