Zasiłek pielęgnacyjny to inne świadczenie niż dodatek pielęgnacyjny. Te dwa świadczenia są podobne i często mylone. Zasiłek pielęgnacyjny wypłacają gminy i nie mogą go pobierać osoby, którym przysługuje wypłacany przez ZUS dodatek pielęgnacyjny. Jednocześnie można pobierać jedną formę dofinansowania.
Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
Ze świadczenia nie mogą za to skorzystać osoby uprawnione do dodatku pielęgnacyjnego lub umieszczone w instytucji zapewniającej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie. Przysługuje on za to niezależnie od dochodów, a prawo do jego pobierania przyznaje się na czas nieokreślony.
Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.
Wysokość świadczenia została ustalona 1 listopada 2019 roku i od tego czasu nie została zmieniona. Wynosi obecnie 215,84 zł miesięcznie. Ostatni raz wysokość zasiłku pielęgnacyjnego była weryfikowana w 2021 roku.
Taka weryfikacja następuje co 3 lata z uwzględnieniem wyniku progu badań wsparcia dochodowego rodzin, który to przedstawia Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Pomimo rosnącej inflacji, która zmniejszyła rzeczywistą wartość tego wsparcia, kolejna weryfikacja i ewentualna podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego, według przepisów, nastąpi dopiero w 2024 roku.
Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy. Można to także zrobić internetowo, za pośrednictwem portalu Emp@tia.