Euronet zmniejszył limit wypłaty w bankomatach. Powód? Chodzi o koszty utrzymania

Euronet Polska obniżył limit jednorazowej wypłaty ze swoich bankomatów. - Obecnie w naszej sieci obowiązuje limit jednorazowej wypłaty gotówki w wysokości 800 zł ze wszystkich bankomatów i wpłato-bankomatów Euronet Polska dla każdej transakcji wykonywanej kartą, zbliżeniowo oraz za pomocą BLIK-a - powiadomiła firma.

Bankomaty firmy Euronet miały dotychczas limit jednorazowej wypłaty w wysokości 1000 zł. To oznacza, że w przypadku większych sum klienci musieli wypłać je "na raty". Operator postanowił zmniejszyć limit.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Euronet Polska obniżył limit w swoich bankomatach

- Obecnie w naszej sieci obowiązuje limit jednorazowej wypłaty gotówki w wysokości 800 zł ze wszystkich bankomatów i wpłato-bankomatów Euronet Polska dla każdej transakcji wykonywanej kartą, zbliżeniowo oraz za pomocą BLIK-a - przekazało biuro prasowe Euronet Polska portalowi bankier.pl.

Spółka tłumaczy swoją decyzję rosnącymi kosztami utrzymani bankomatów, które znacznie przewyższają przychody z lokalnych transakcji bankomatowych. 

Stawki, jakie otrzymujemy od organizacji płatniczych i banków, nie pokrywają kosztów obsługi transakcji wypłaty, a sytuację pogarszają ostatnie wzrosty kosztów związane z niezależnymi od nas czynnikami makroekonomicznymi. Wprowadzenie limitu umożliwi utrzymanie stałego poziomu gotówki w urządzeniach, co przełoży się na ich akceptowalną dostępność w danej lokalizacji

- przekazało biuro prasowe Euronet Polska.

Coraz mniej bankomatów i transakcji wypłat w Polsce - dane NBP

Jak pokazują dane Narodowego Banku Polskiego, pod koniec I kwartału 2022 r. na rynku było dostępnych 21 210 bankomatów. Na przestrzeni I kwartału 2022 r. liczba bankomatów zmniejszyła się o 186 maszyn - to spadek o 0,9 proc.

W okresie tym zrealizowano 113,8 mln transakcji wypłat z bankomatów. W relacji kwartał do kwartału nastąpił spadek transakcji o 7,1 proc. Łączna wartość wypłat wyniosła 90,6 mld zł, co w porównaniu do kwartału poprzedzającego oznacza wzrost o 0,2 proc. Wypłata w bankomacie średnio wynosiła 796 zł i była większa w porównaniu do kwartału poprzedzającego (738 zł).

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Konsekwencje wakacji kredytowych? Banki straszą, ale czy słusznie?
Więcej o: