14. emerytura. Wypłaty świadczeń ruszą niebawem! Kiedy dokładnie? [TERMINY]

Kiedy zostaną wypłacone 14. emerytury? Pierwsze wypłaty na kontach powinny być widoczne już w przyszłym tygodniu. Świadczenia będą bowiem wypłacane od 25 sierpnia. Ile wyniosą? Czy wszyscy dostaną świadczenie w tym samym terminie? Wyjaśniamy.

"Czternastka", czyli dodatkowe, jednorazowe świadczenie emerytalne będzie wypłacane z urzędu. Oznacza to, że seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków. Zgodnie z ustawą, 14. emerytura w wysokości najniższej emerytury, czyli 1338,44 zł brutto, zostanie przekazana tym emerytom i rencistom, którzy dostają świadczenia emerytalne nieprzekraczające 2,9 tys. zł. Powyżej tej kwoty świadczenie będzie pomniejszane w myśl zasady "złotówka za złotówkę". 

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A] Wybierz serwis

14. emerytura - kiedy wypłata?

Według informacji przekazanych przez - prezeskę ZUS Gertrudę Uścińską, świadczenia mają trafić do 9 mln emerytów i rencistów.  "Czternastki" w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. Koszt dla budżetu państwa, wynikający z wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r., to ok. 11,4 mld zł.    

Termin wypłaty świadczeń zaczyna się już w przyszły czwartek - 25 sierpnia. Później świadczenia będą wypłacane dopiero we wrześniu - kolejno: 1, 5, 6, 10, 15 i 20 wrześniaPieniądze otrzymają zatem osoby, które nabędą praw do świadczeń emerytalnych do 24 sierpnia 2022 r.   

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

14. emerytura będzie na stałe?

To już kolejny raz kiedy rząd wypłaca 14. emeryturę. Pomimo apelów ekspertów, że w dobie obecnego kryzysu świadczenie ma charakter proinflacyjny. Pojawia się więc pytanie: czy "czternastka" w końcu zostanie wpisana do budżetu na stałe? Ze słów Marleny Maląg, ministerski rodziny i polityki społecznej wynika, że trwają prace nad taką ustawą.  

Ostateczny model i kształt pokażemy opinii publicznej i przedstawimy do prac rządu na początku 2023 roku. (...) Będziemy szli w tym kierunku, że może 14. emerytura będzie na stałe 

- powiedziała Marlena Maląg. 

Więcej o: