Orlen w przeszło jednej trzeciej należy do Skarbu Państwa. Wzrost po fuzji z Lotosem

Orlen i Lotos połączyły się w jedną spółkę. W obu firmach udziały miał Skarb Państwa. Po fuzji jego udział w akcjach Orlenu wzrósł i przekroczył jedną trzecią wszystkich udziałów. Agencje ratingowe w wyniku fuzji zwiększyły rating przedsiębiorstwa paliwowego.

Od 1 sierpnia PKN Orlen i Grupa LOTOS oficjalnie są jedną firmą. Spółki połączyły się, czego efektem - według prezesa Orlenu Daniela Obajtka - ma być m.in. optymalizacja kosztów zakupu i logistyki ropy

Zobacz wideo Firmy stawiają na innowacje, które pozwolą oszczędzać czas i pieniądze

Udział Skarbu Państwa w Orlenie wzrósł

Zarówno Orlen, jak i Lotos były spółkami Skarbu Państwa. Po fuzji udział państwa w połączonym Orlenie wzrósł. "Aktualnie Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Aktywów Państwowych posiada 223 mln 414 tys. 424 akcje PKN Orlen, co stanowi 35,66 proc. kapitału zakładowego spółki i uprawnia do wykonywania 223 mln 414 tys. 424 głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki, co stanowi 35,66 proc. ogólnej liczby głosów"  - czytamy w komunikacie giełdowym spółki. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Przed fuzją udział Skarbu Państwa wynosił 27,52 proc. Operacja zwiększyła go więc o 8,14 punktów procentowych. 

Rating Orlenu rośnie

Amerykańska Agencja Moody's podniosła rating Orlenu, czyli ocenę wiarygodności koncernu do najwyższej w historii - Baa1 - informuje w komunikacie PKN Orlen. Podwyższono również bazową ocenę kredytową spółki.

Jak informuje Orlen, ma to związek z przeprowadzoną fuzją z Lotosem i nadchodzące połączenie z PGNiG. "Inwestujemy w rozwój Grupy ORLEN, wzmacniamy dotychczasowe i wchodzimy w nowe, perspektywiczne obszary działalności, skutecznie konsolidując podmioty z sektora energetycznego w Polsce i w regionie. Jednocześnie generujemy solidne wyniki finansowe i utrzymujemy pod ścisłą kontrolą zadłużenie koncernu. Nasze działania przynoszą wymierne efekty, co dostrzega Moody’s" - ocenił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: