Macron i Putin rozmawiali o elektrowni w Zaporożu. Jest zgoda na misję MAEA, ale też i ostrzeżenie

Od początku sierpnia elektrownia atomowa w Zaporożu jest ostrzeliwana. Tego tematu dotyczyła piątkowa rozmowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem. Rosyjski prezydent zapowiedział w niej, że dopuści do elektrowni misję Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

W marcu Rosjanie zajęli Zaporoską Elektrownią Atomową. Od tego czasu wojsko okupuje ukraiński obiekt. Od początku sierpnia trwa ostrzał elektrowni, o który wzajemnie oskarżają się Rosjanie oraz Ukraińcy. Ci drudzy mówią o rosyjskiej prowokacji. 

Ukraiński wywiad donosi bowiem, że u granicy miasta zatrzymała się samobieżna armata, nad którą powiewa ukraińska flaga. Zdaniem wywiadu oznacza to przygotowanie do prowokacji. Agencja UNIAN poinformowała, że Rosjanie zamierzają ostrzelać Zaporoską Elektrownię Atomową właśnie z tego sprzętu, podając się za Ukraińców.

Zobacz wideo Nie setki, a tysiące Sasinów na elektrownię jądrową w Polsce. Czy musimy bać się atomu?

Emmanuel Macron i Władimir Putin rozmawiali o elektrowni w Zaporożu

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej informowała, że jest gotowa wysłać delegację do zaporoskiej elektrowni atomowej - przekazał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Gotowość do przewodniczenia delegacji wyraził szef agencji Rafael Grossi. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

W piątek prezydent Francji odbył rozmowę ze swoim rosyjskim odpowiednikiem. Tematem była elektrownia jądrowa w Zaporożu. Jak podaje Reuters, w czasie rozmowy Władimir Putin przystał na przyjęcie delegacji MAEA. Prezydent Rosji powiedział też Macronowi, że ostrzał elektrowni może spowodować katastrofę na dużą skalę. O ataki Putin oskarżył rząd w Kijowie.

Macron i Putin zaplanowali kolejne rozmowy na nadchodzące dni. Rosyjskiego prezydenta czeka jednak więcej takich rozmów, nie tylko z prezydentem Francji.

Recep Erdogan również chce rozmawiać z Putinem o elektrowni atomowej

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że omówi kwestię zaporoskiej elektrowni atomowej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wczoraj turecki przywódca spotkał się we Lwowie, między innymi w tej sprawie, z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem.

Erdogan powiedział dziennikarzom, że ukraiński przywódca żąda usunięcia wszystkich rosyjskich min na obszarze elektrowni.

Omówimy tę kwestię z Władimirem Putinem. Zamierzam poprosić go, żeby zrobił to w interesie Rosji. Będzie to ważny krok w walce o pokój na świecie

- powiedział prezydent Turcji.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: