14. emerytura - ZUS ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod pracowników zakładu

ZUS ostrzega przed oszustami, którzy oferują pomoc, podając się za pracowników zakładu. - Pretekstem do nieuczciwych praktyk może być zbliżający się termin wypłaty czternastych emerytur - przekazał rzecznik prasowy Paweł Żebrowski.

Uwaga na oszustów oferujących pomoc przy 14. emeryturze - ostrzega Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oszuści proponują płatne usługi, podając się za pracowników zakładu. Sygnałem ostrzegawczym jest oferta pomocy w wypełnieniu wniosku, żądanie danych osobowych lub bankowych.

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]

ZUS ostrzega: Wypłata "czternastek" może być pretekstem do oszustw

Rzecznik prasowy zakładu Paweł Żebrowski powiedział, że jeżeli tożsamość takiej osoby budzi wątpliwości, to rozsądne jest powiadomienie policji i najbliższej placówki ZUS. Jak zaznaczył, pracownicy ZUS nie odwiedzają świadczeniobiorców w domach, dlatego seniorzy powinni być bardzo ostrożni. - Niestety ciągle się zdarza, że osoby podszywające się pod pracowników zakładu proponują szybkie załatwienie formalności - mówił rzecznik ZUS.

Paweł Żebrowski zaznaczył, że proponowane przez oszustów usługi mogą skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi. - Apel o rozwagę jest uzasadniony, bo pseudousługi "na pracownika ZUS" mogą doprowadzić do wyłudzenia gotówki, danych z dowodu osobistego bądź numeru rachunku bankowego. Pretekstem do nieuczciwych praktyk może być zbliżający się termin wypłaty czternastych emerytur - wskazał.

Więcej aktualnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

14. emerytura - kiedy wypłata?

Jak poinformował ZUS, wypłata 14. emerytury rozpocznie się 25 sierpnia. Kolejne terminy wypłat to: 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. W tym roku tak zwane czternastki trafią do dziewięciu milionów emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym do ośmiu milionów stu tysięcy obywateli, którzy co miesiąc otrzymują świadczenia z ZUS.

Więcej o: