Krzysztof Woś został pełniącym obowiązki prezesa Wód Polskich. Zastąpi zdymisjonowanego Dacę

Krzysztof Woś został pełniącym obowiązki prezesa Wód Polskich - poinformowało przedsiębiorstwo. Na to stanowisko został mianowany przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zdymisjonował ówczesnego prezesa Wód Polskich - Przemysława Dacę.
Zobacz wideo Sejmowa komisja w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. Anna Paluch zaczęła mówić o... Trzaskowskim

Krzysztof Woś jest absolwentem Technikum Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu oraz Wydziału Transportu i Łączności Uniwersytetu Szczecińskiego. Przez 10 lat pełnił funkcję dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie, a przedtem przez 20 lat pracował w administracji dróg wodnych.

Od ponad 20 lat jest też pracownikiem naukowo-dydaktycznym, początkowo Politechniki Szczecińskiej, a od 2005 roku Akademii Morskiej w Szczecinie. Od 2018 roku pełni funkcję Zastępcy Prezesa Wód Polskich do spraw Ochrony Przed Powodzią i Suszą.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Wykryto złote algi w Odrze

12 sierpnia premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zdecydował o natychmiastowej dymisji szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka w związku z zatruciem Odry. Martwe ryby pojawiły się w rzece pod koniec lipca.

Z kolei w sierpniu doszło do masowego śnięcia ryb. Z rzeki wydobyto ich kilkadziesiąt ton. Na razie nie ma pewności, co spowodowało katastrofę. Kilka dni temu w Odrze wykryto złote algi - ich zakwit mógł doprowadzić do śnięcia ryb. Algi nie są jednak szkodliwe dla człowieka.

- Natomiast nie wiemy, co jeszcze może płynąć z tą zasłoną wodą. Jeżeli jest to woda ze zrzutów pokopalnianych, to mogą tam być na przykład cyjanki czy arsen, które są również szkodliwe dla człowieka. Więc jak tylko odkryjemy, jaki jest skład chemiczny tej substancji, która płynie Odrą, to będziemy wiedzieli więcej - podkreśliła w rozmowie z portalem Gazeta.pl dr Alicja Pawelec, ekspertka ds. ochrony wód Fundacji WWF Polska.

Więcej o: