Oto "najchudszy" wieżowiec na świecie. Lokalizacja? Tam, gdzie portfele bywają najgrubsze

Gdy wieje wiatr, mieszkania na najwyższych piętrach kołyszą się o nawet ponad metr. A nie są to tanie mieszkania. Kosztują nawet 66 milionów dolarów. Za tyle można kupić 360-stopniowy widok na miasto.

Częścią panoramy rozciągającej się z okien najwyżej położonych apartamentów jest widok na Central Park. Wieżowiec znajduje się przy 57th Street na Manhattanie, na odcinku zwanym "Linią Miliarderów". Sąsiedztwo ma ekskluzywne, takie jak One57 - pierwszy ultraluksusowy apartamentowiec z mieszkaniami własnościowymi przy tej ulicy czy ukończony w 2020 roku, 472-metrowy i kosztujący 3 miliardy dolarów Central Park Tower (oba widoczne na zdjęciu głównym artykułu). 

Jasny budynek w środku kadru to kamienica przy Noakowskiego 12, w której znajduje się dziewięć ponadstumetrowych mieszkań wystawionych przez miasto na sprzedaż. Z lewego brzegu kadru znana z afery reprywatyzacyjnej kamienica przy Noakowskiego 16. Warszawa Śródmieście sprzedaje mieszkania za 60 proc. ceny rynkowej

Poznajcie Steinway Tower. "Najsmuklejszy wieżowiec na świecie"

Steinway Tower jest wysoki na 435 metrów i to drugi najwyższy wieżowiec mieszkalny na półkuli zachodniej - najwyższym jest wspomniany przed chwilą Central Park Tower. Do najwyższego budynku świata wciąż mu sporo brakuje - Burj Khalifa w Dubaju ma 828 metrów - ale zebrał inne "naj". Jest "najsmuklejszym wieżowcem na świecie". 

Wszystko dzięki nietypowemu i odważnemu stosunkowi szerokości do wysokości. By jakiś budynek został uznany za wyjątkowo smukły, wystarczy, by ta relacja wynosiła 1:10, przy 1:15 jest to już przedsięwzięcie trudne go zrealizowania. Tymczasem zaprojektowany przez firmę SHoP Architects wieżowiec ma tę relację na poziomie 1-to-23,5. 

"Najbardziej smukłe budynki na świecie znajdują się w większości w Hongkongu i mają one około 17 lub 18 do 1 [stosunku wysokości do szerokości - red.]" - mówi Gregg Pasquarelli, główny założyciel SHoP Architects, cytowany przez Associated Press. To w Hongkongu właśnie w latach 70. ubiegłego wieku zaczęła się moda na takie konstrukcje, zwane wieżowcami ołówkowymi. 

Stany Zjednoczone. Nowy wieżowiec w Nowym Jorku. Mieszkania po nawet 66 mln dolarów

Steinway Tower jest tak wąski przy szczycie, że kiedy uderzają go podmuchy wiatru, mieszkania położone na najwyższych piętrach kołyszą się nawet o ponad metr. To akurat nic dziwnego, bo każdy w wysoki budynek wprojektowana jest pewna elastyczność. Zbyt sztywna konstrukcja byłaby bardziej podatna na ryzyko uszkodzeń. Nie może się też jednak chwiać zbyt mocno. By temu zapobiec, architekci zastosowali kilka branżowych sztuczek. Stworzyli przeciwwagę ze stalowych płyt, a fasada wieżowca ma fakturę, która tworzy turbulencje w przepływie wiatru, spowalniające kołysanie, budynek trzyma też około 200 kotew zamocowanych w skale. 

Mieszkania (zdjęcie ilustracyjne) Załamanie na rynku hipotek. Przez stopy? Ekspert wskazuje na coś innego

Budynek ma 84 piętra i 60 luksusowych apartamentów. Ceny kształtują się od 7,75 miliona dolarów za dwupokojowe do 66 milionów dolarów za penthouse. 

Budowa Steinway Tower rozpoczęła się w 2013 roku i została ukończona niemal dekadę później - w kwietniu tego roku. Wieżowiec powstał jako swego rodzaju dodatek do Steinway Hall, budynku z 1925 roku, który był niegdyś siedzibą Steinway and Sons, słynnej firmy produkującej fortepiany, a także sali koncertowej. 

Zobacz wideo Mieszkanie prawem, nie towarem. Co na to Konstytucja? [Next Station]
Więcej o: