Przedsiębiorcy mogą zyskać kilkaset złotych. Ostatni dzień na zmianę opodatkowania

Termin zmiany formy opodatkowania w przypadku ryczałtowców, którzy chcą rozliczyć się na zasadach ogólnych, kończy się w poniedziałek 22 sierpnia 2022 r. Zmiana opodatkowania będzie miała zastosowanie jedynie w trwającym roku podatkowym.
Zobacz wideo Firmy stawiają na innowacje, które pozwolą oszczędzać czas i pieniądze

Zmiany w Polskim Ładzie z 1 lipca 2022 roku umożliwiły przedsiębiorcom zmianę formy opodatkowania. Ci, którzy rozliczają się ryczałtowo i płacą podatek liniowy, będą mogli przejść na skalę podatkową. Na dopełnienie formalności został ostatni dzień.

Do kiedy podatek dochodowy dla przedsiębiorców?

Możliwości zmiany opodatkowania są ograniczone. Ryczałtowcy, którzy będą chcieli przejść na skalę podatkową, mogą to zrobić jedynie do poniedziałku 22 sierpnia. Zmiana nie działa na minione półroczne podatkowej, a jedynie na drugą i kolejne połowy roku podatkowego. Pierwszą należy wtedy rozliczyć na zasadzie podatku zryczałtowanego.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Opodatkowanie według skali podatkowej charakteryzuje się progiem dochodowym na poziomie 85 528 zł. Dla dochodów poniżej tego progu, uzyskanych w ciągu roku, skala podatkowa wynosi 17 proc. wartości dochodu, przy czym podatek należy pomniejszyć o kwotę wolną od podatku, w wysokości 30 tys. zł. Natomiast wysokość stawki podatku zryczałtowanego jest uzależniona od rodzaju prowadzonej działalności i może wynieść od 2 do nawet 17 proc.

Zmiana pozwoli zaoszczędzić od kilkudziesięciu, do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od wysokości dochodu. "Dla 200 tys. zł w ciągu roku (po 100 tys. zł w każdym półroczu) i przy stawce ryczałtu 17 proc., przejście na skalę w połowie roku daje korzyść w wysokości około 3 tys. zł. Z kolei jeśli podatnik stosuje ogólną, najbardziej popularną stawkę dla usług – 8,5 proc. i osiąga 130 tys. zł przychodu rocznie (po 65 tys. zł na każde półrocze), to przy zmianie w połowie roku zyska ok. 900 zł (bez kosztów)" - pisze portal InFakt.pl.

Jak zmienić formę opodatkowania?

Zmiany formy rozliczenia podatkowego można dokonać za pośrednictwem Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. W takiej sytuacji pierwszym miesiącem rozliczanym na skali podatkowej będzie lipiec. Wszystkie zdarzenia gospodarcze od 1 lipca muszą być  więc ewidencjonowanie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: