Gdzie kupić węgiel? Zamiast PGG, możesz wybrać JSW. Jak go nabyć? [INSTRUKCJA]

Węgiel można już kupić bezpośrednio również w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Oferta jest jednak dość ograniczona. Dotyczy tylko jednej kopalni, a każdy klient musi się liczyć z limitami.

"Zarząd JSW podjął decyzję o uruchomieniu produkcji węgla do celów energetycznych sortymentu Orzech. Węgiel, którego podaż ma wynieść do 180 ton na dobę, od 16 sierpnia jest sprzedawany w kopalni Budryk z przeznaczeniem dla odbiorców indywidualnych" - czytamy w oficjalnym komunikacie. 

Zobacz wideo Firmy stawiają na innowacje, które pozwolą oszczędzać czas i pieniądze

Jastrzębska Spółka Węglowa sprzedaje węgiel

JSW zajmuje się produkcją węgla koksowego, stosowanego w produkcji stali, którego nie da się wykorzystać do ogrzewania gospodarstw domowych. Uruchomiono jednak produkcję węgla Orzech, który może być spalany w domowym piecu. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Spółka uruchomiła także produkcję granulatu energetycznego o wydajności 400 ton na dobę. Kolejna instalacja o podobnych parametrach ma zostać uruchomiona na początku września. Oznacza to, że do końca roku obie instalacje wyprodukują ponad 90 tysięcy ton granulatu do celów energetycznych. 

Jak kupić węgiel w JSW?

Sprzedaż prowadzona jest wyłącznie przez kopalnię Budryk. Węgiel można kupić, jedynie będąc odbiorcą indywidualnym, wykorzystującym go do własnych potrzeb. Limit dla jednego kupującego wynosi 3 tony i przysługuje do końca 2022 roku. Cena brutto za tonę z akcyzą wynosi 1208,91 zł.  

Aby zakupić węgiel, trzeba posiadać dokument potwierdzający, że pod podanym adresem znajduje się odpowiednie źródło spalania. Dokument ten trzeba okazać podczas zakupu. Sprzedaż prowadzona jest bezpośrednio przez kopalnię, a płatność należy uiścić w kasie kopalni. JSW nie przyjmuje zamówień na zakup węgla, a samej transakcji trzeba dokonać gotówką. Spółka nie planuje także wprowadzenia sprzedaży internetowej. 

Po węgiel do JSW trzeba przyjechać osobiście

Do kopalni Budryk w Ornontowicach należy przyjechać własnym transportem i ustawić się w kolejce przed bramą wjazdową. JSW informuje także, że osoba, która chce zakupić węgiel dla kilku osób, musi posiadać przy sobie pełnomocnictwa, które upoważniają do złożenia w imieniu kupującego czytelnego podpisu na fakturze, na której znajduje się oświadczenie potwierdzające nabycie i przeznaczenie węgla. 

Dzienna sprzedaż węgla Orzech wyniesie maksymalnie 180 ton. W 2022 roku Jastrzębska Spółka Węglowa wyprodukuje ponad 2,7 mln ton węgla do celów energetycznych.  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: