Gaz na Cyprze. Odkryto nowe złoże, które może zasilać Europę

Włoska firma Eni poinformowała, że znalazła nowe złoże gazu. Impulsem do wzmożonych poszukiwań był kryzys gazowy w Europie. Nowe źródło może zasilić Europę, ale najpierw gaz będzie trafiał do Egiptu.
Zobacz wideo Firmy stawiają na innowacje, które pozwolą oszczędzać czas i pieniądze

Unia Europejska zatwierdziła gaz jako przejściowe paliwo w transformacji energetycznej. Wspólnota chce, by długoterminowe kontrakty były przedłużane maksymalnie do 2049 roku. Na tym ma skorzystać Cypr. Po odcięciu od rosyjskiego gazu pod koniec lipca przyśpieszono tam wysiłki w poszukiwaniu nowych źródeł, co szybko się opłaciło. 

Nowe złoże gazu na Cyprze

Firma Eni poinformowała, że znalazła nowe złoże gazu na terenach należących do Cypru, 160 km od linii brzegowej. Udało się to dzięki odwiertowi Cronos-1. To drugie źródło odkryte przez firmę Eni, poprzednie zlokalizowano w 2018 roku. Firma twierdzi, że odkrycie uwolni potencjał regionu do zasilania gazem Europy, rozpoczęto więc w trybie przyśpieszonym pracę nad planem wydobycia. Ponadto statek wiertniczy Tungsten Explorer został przekierowany do nowego źródła, by ocenić jakość gazu z większą precyzją. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

To czwarte źródło gazu odkryte na Cyprze. Oprócz Eni gaz wydobywa tam ExxonMobil w partnerstwie z Qatar Petroleum (141-226 mld m3) oraz NewMed Energy (115 mld m3). Planowany jest gazociąg do Grecji, ale na razie surowiec trzeba transportować do Europy inaczej. Cypryjska ministerka energii Natasa Pilides powiedziała, że gaz będzie transportowany najpewniej rurociągiem do Egiptu, gdzie zostanie skroplony i dostarczony do Europy. 

Ceny gazu wystrzeliły

Ceny gazu w poniedziałkowy (22 sierpnia) poranek osiągnęły największy poziom od marca. W pewnym momencie kontrakty na gaz w holenderskim hubie TTF przebiły 3 tysiące dolarów za metr sześcienny. To kilkanaście procent więcej niż przed rokiem. Taki wzrost cen jest bezpośrednio związany z kolejnym zawieszeniem przez Rosję przepływu gazu rurociągiem Nord Stream.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: