200 zł do emerytury. Jak uzyskać świadczenie ratownicze? Tego wniosku nie złożysz w ZUS

Część seniorów może uzyskać dodatkowe 200 zł do emerytury. Aby uzyskać tzw. świadczenie ratownicze, należy spełnić określone warunki. Wyjaśniamy, kto może otrzymać dodatkowe pieniądze.

13. emerytura, 14. emerytura, czy 500 plus dla seniora to nie jedyne świadczenia dla seniorów. Osoby, które szczególnie zasłużyły się dla swojej społeczności, mogą liczyć na dodatkowe 200 zł do emerytury. Co istotne - świadczenie przyznawane jest dożywotnio.

Więcej o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

ZUS (zdjęcie ilustracyjne)14. emerytura - ZUS ostrzega przed oszustwami "na pracownika zakładu"

Świadczenie ratownicze - kto może uzyskać? Pieniądze przyznawane są dożywotnio

Świadczenie ratownicze jest skierowane do osób, które przez długi okres życia wykonywały trudną i niebezpieczną pracę, wiążącą się z zagrożeniem zdrowia, a nawet życia. Emeryturę o dodatkowe 200 zł mogą podwyższyć seniorzy, którzy osiągnęli wiek emerytalny, a w przeszłości służyli w Ochotniczej Straży Pożarnej, Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Świadczenie ratownicze przyznawane będzie dożywotnio, jednak warunkiem jego otrzymania jest przepracowanie w wymienionych służbach co najmniej 20 (w przypadku kobiet) lub 25 (w przypadku mężczyzn) lat.

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne)Dodatki do emerytury. O co mogą ubiegać się seniorzy? [LISTA]

200 zł do emerytury - jak uzyskać dodatkowe pieniądze? Gdzie złożyć wniosek?

Aby otrzymać dodatkowe 200 złotych do emerytury, należy złożyć odpowiedni wniosek. Nie należy go jednak składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - za wypłaty tego świadczenia odpowiedzialny będzie bowiem Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W przypadku byłych strażaków OSP, wniosek należy dostarczyć do powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]
Więcej o: