PGNiG zapożycza się w chińskim banku. Kredyt do 120 mln euro. To już czwarty kredyt w dwa miesiące

Spółka PGNiG poinformowała o zaciągnięciu kredytu w polskim oddziale banku Industrial and Commercial Bank of China Europe. Umowa opiewa na kwotę do 120 mln euro.

Umowa kredytu została zawarta przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) z bankiem Industrial and Commercial Bank of China (Europe) S.A. Oddział w Polsce na okres 12 miesięcy. Opiewa na kwotę do 120 mln euro.

To czwarty kredyt zaciągnięty przez PGNiG w ostatnich niespełna dwóch miesiącach. 30 czerwca br. r. spółka zawarła umowę kredytową z podmiotami grupy finansowej Sumitomo Mitsui Banking Corporation kredytu do kwoty 170 milionów euro na okres 9 miesięcy począwszy od dnia zawarcia umowy.

Następnie PGNiG poinformowało o podpisaniu 28 lipca umowy kredytowej z bankiem Pekao na kwotę do 4,8 mld zł na okres 24 miesięcy. PGNiG skorzystało wówczas z gwarancji Skarbu Państwa, które są możliwe na podstawie ustawy przyjętej kilka miesięcy temu. Potrzebę wsparcia finansowego spółka tłumaczyła sytuacją na rynku gazu. Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl, komentował wówczas, że gdyby nie zabezpieczenie PGNiG specjalną ustawą, w przyszłości mogło dojść do bankructwa.

O podobnej umowie kredytu - na kwotę do 4,8 mld zł na okres 24 miesięcy - tym razem zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, PGNiG poinformowało 16 sierpnia. 

We wcześniejszych miesiącach PGNiG donosiło o pozyskaniu finansowania krótkoterminowego w postaci kredytów otwartych na rachunku bieżącym na łączną kwotę 2,7 miliardów złotych na okres do 9 miesięcy od BGK, PKO BP i CaixaBank (w grudniu 2021 r.) oraz na łączną kwotę 750 milionów złotych na okres do 9 miesięcy od Societe Generale Oddział w Polsce (w styczniu 2022 r.).

Z kolei 23 lutego br. spółka zawarła umowy kredytów z konsorcjum banków Bank of China Limited działającego poprzez Bank of China Limited Luxembourg Branch i Bank of China (Europe) S.A. działającego poprzez Bank of China (Europe) S.A. Oddział w Polsce na kwotę 1,2 mld zł oraz z bankami: Deutsche Bank Polska S.A. na kwotę 400 mln zł i Credit Agricole Bank Polska S.A. na kwotę 200 mln zł na okres do 9 miesięcy.

Zobacz wideo Jak odkładają Polacy? Ile udaje im się zaoszczędzić? [SONDA]

DLOLU Grupa Azoty wyłącza kolejne instalacje. "Sytuacja nie do przewidzenia"

  • Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

PGNiG obrywa z powodu cen gazu

PGNiG uzasadniając potrzebę pozyskania finansowania w grudniu 2021 r., pisało m.in., że środki pozwolą mu "zachować elastyczność prowadzenia bieżącej działalności w czasie utrzymywania się wysokich cen paliwa gazowego na giełdach energii".

Środowisko wysokich cen gazu wpływa na zwiększone zapotrzebowanie spółek z GK PGNiG na środki pieniężne wynikające z tymczasowo zwiększonych poziomów należności i regulowanych zobowiązań za zakup gazu, wysokiego poziomu zapasu gazu w podziemnych magazynach gazu oraz wyższej wartości koniecznych depozytów zabezpieczających dla transakcji giełdowych i finansowych związanych z obrotem paliwem gazowym

- pisało PGNiG w grudniu 2021 r., gdy cena gazu na europejskich giełdach dopiero przekraczała ok. 70 euro za megawatogodzinę. Niestety, dziś takie poziomy można wspominać z rozrzewnieniem. Ceny gazu na holenderskim hubie TTF z dostawą na wrzesień przekraczają obecnie 260 euro za megawatogodzinę.

Dramatycznie wysokie ceny gazu bardzo boleśnie uderzają w PGNiG. W przypadku gospodarstw domowych część kosztów wzięło na siebie państwo. Od marca do początków sierpnia br. spółka PGNiG Obrót Detaliczny otrzymała już ponad 5,3 mld zł rekompensat za zamrożenie taryfowych cen gazu.

Energia elektryczna (zdjęcie ilustracyjne) Tauron podnosi stawki. Sklepikarze dostali taryfy grozy. Prąd o 500 proc. w górę

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina 
Więcej o: