Pilotażowy program stypendialny, w ramach którego można zyskać 2 280 zł miesięcznie, jest kierowany do studentów - kandydatów na żołnierzy zawodowych, "którzy rozpoczną w roku akademickim 2022/2023 naukę w ramach jednolitych studiów magisterskich lub studiów pierwszego stopnia oraz bezpośrednio po ich ukończeniu będą kontynuować kształcenie na tym kierunku w ramach studiów drugiego stopnia i po ich ukończeniu w czasie zgodnym z programem realizowanych studiów uzyskają tytuł magistra (równorzędny)" - czytamy na stronie internetowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Jak informuje uniwersytet, o stypendium mogą ubiegać się nie tylko studenci uczelni wojskowych, ale również innych. "Ogólny limit stypendiów dla studentów-kandydatów na żołnierzy zawodowych określono na poziomie 50 osób" - podano.
W programie udział wziąć będą mogli studenci kierunków takich jak: elektronika, elektrotechnika, automatyka, robotyka, energetyka, lekarsko-dentystyczny, weterynaria, analityka medyczna, fizyka, optoelektronika, teleinformatyka, cybernetyka, cyberbezpieczeństwo, gospodarka przestrzenna, inżynieria geoprzestrzenna, matematyka.
Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Studenci, którzy chcą uzyskać wsparcie finansowe i są zainteresowani powołaniem do zawodowej służby wojskowej, mogą złożyć wniosek do 31 sierpnia. Należy to zrobić u szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji za pośrednictwem właściwego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Oprócz wniosku i przyznanie stypendium konieczne będzie też przedłożenie następujących dokumentów:
Stypendium będzie wypłacane do 10. dnia każdego miesiąca i może zostać przyznane na czas trwania studiów wyższych.
"Aby utrzymać prawo do stypendium, kandydat będzie musiał dostarczać szefowi CWCR zaświadczenia potwierdzające zaliczenie kolejnych semestrów studiów: do 30 marca albo do 30 września. Jeśli tego nie zrobi w terminie, wypłata stypendium zostanie wstrzymana, a jego wysokość obniżona proporcjonalnie do okresu zwłoki (przyjęto, że jeden dzień stanowi 1/30 części miesięcznego stypendium). Wypłata stypendium będzie zawieszana również m.in. na okres urlopów od zajęć, a także w sytuacji odbywania części studiów poza granicami państwa w ramach wymian międzynarodowych. MON szacuje, że roczny koszt przyznanego stypendium dla jednej osoby wyniesie 27 360 zł" - czytamy. Więcej szczegółów i wzory wniosków znajdziesz pod TYM linkiem.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.