Dodatek węglowy. Polacy już mogą składać wnioski, ale na pieniądze trzeba poczekać. Kiedy ruszą wypłaty?

Polacy już od kilku dni mogą składać wnioski o dodatek węglowy. Pieniędzy nie dostaniemy jednak od razu - trzeba będzie na nie trochę zaczekać. Jak długo? Odpowiadamy.

Dodatek węglowy jest jednorazowym świadczeniem, którym rząd chce zrekompensować Polakom wysokie ceny za ten surowiec. Każde gospodarstwo domowe, które ogrzewa się węglem, może liczyć na 3 tysiące złotych dodatku. Wsparcie jest bezzwrotne. 

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

Dodatek węglowy. Komu przysługuje dodatkowe 3 tysiące złotych? 

Dodatek węglowy będzie wypłacany wszystkim gospodarstwom, które ogrzewają się węglem lub paliwem węglopochodnym zawierającym co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, jeśli ich głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe. Aby otrzymać pieniądze, konieczne jest złożenie wniosku

Warunkiem otrzymania pieniędzy jest zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, na co był czas do 30 czerwca. Osoby, które tego nie zrobiły na czas, muszą liczyć się z ewentualną karą.

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dodatek węglowy. Od kiedy i do kiedy można składać wnioski? Kiedy zostaną wypłacone pieniądze?

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym 11 sierpnia. W życie weszła ona natomiast 13 sierpnia, a wnioski składać można od 17 sierpnia. Zgodnie z obietnicami rządu pierwsze pieniądze trafią do wnioskodawców we wrześniu - pieniądze mają być bowiem wypłacane najpóźniej w ciągu miesiąca od złożenia wniosku. 

Na złożenie wniosku mamy czas do 30 listopada 2022 roku. Należy to zrobić w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Wzór jest dostępny TUTAJ

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: