Ceny węgla, paliw i pelletu - czwartek 25.08.2022. Węgiel tanieje, ale paliwo znowu droższe

Rynkowe notowania cen węgla w czwartek 25 sierpnia. Cena węgla w europejskich portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) spadła do ok. 351 dolarów za tonę. Średnie ceny paliw są wyższe o kilka groszy względem środy. Z kolei za tonę pelletu w sklepach należy zapłacić od ok. 2540 zł do nawet 3270 zł.

Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. Jeszcze przed wybuchem wojny w styczniu i do połowy lutego 2022 r. ceny węgla notowanego w ARA utrzymywały się na poziomie mocno poniżej 200 dolarów za tonę. Zachód odpowiedział na agresję wojsk Putina sankcjami, które uderzyły m.in. w import rosyjskiego węgla. To wyraźnie wpłynęło na cenę tego surowca.

Zobacz wideo Czeka nas zima z drogą energią? „Państwo ma jeszcze szanse zbudować rezerwy węgla"

Ceny węgla - czwartek 25.08.2022 r. Ile kosztuje węgiel?

Na początku marca w europejskich portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) cena węgla wyraźnie przekroczyła poziom 400 dolarów za tonę. Co prawda już w połowie miesiąca cena spadła, jednak wciąż daleko do kwot sprzed wybuchu wojny w Ukrainie.

Ceny węglaCeny węgla stooq.pl

Według aktualnego wskaźnika cen, w czwartek 25 sierpnia 2022 r., w portach ARA za tonę węgla należy zapłacić 351.25 dolarów. W przeliczeniu na polską walutę - wg. obecnego kursu - jest to 1675,25 zł za 1000 kg węgla. To spadek o 1,35 dolara względem środy.

Ceny węgla w Polsce. W PGG taniej, ale surowiec praktycznie niedostępny

Węgiel można kupić w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. E-sklep przeżywa jednak prawdziwe oblężenie. Towar jest uzupełniany na "półce sklepowej" we wtorki i czwartki od 16:00 i jest dostępny do wyczerpania zapasu. Od 16 sierpnia PGG podniosła średnią cenę węgla opałowego w Polskiej Grupie Górniczej, która wynosi 1200 zł. Dotychczas było to 1000 zł.

Ceny węgla w Polsce. Dodatek węglowy

22 lipca Sejm przyjął ustawę, która ma uregulować kwestię dodatku węglowego. Przewiduje ona, że uprawnieni do dodatku otrzymają zapomogę w wysokości 3000 zł. W praktyce środków nie trzeba będzie jednak wydawać na węgiel.

Pieniądze mają wspierać gospodarstwa domowe w związku z koniecznością zakupu węgla po wyższych cenach. Dodatek będzie przysługiwać gospodarstwom domowym, które jako główne źródło ogrzewania wskazały paliwo stałe. Chodzi o tradycyjny piec na węgiel, ale także na przykład kozę, kominek albo ogrzewacz powietrza. Rząd nie przewiduje wprowadzenia kryterium dochodowego. Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny paliw - czwartek 25.08.07.2022 r. Ile kosztuje paliwo?

Wg danych ze strony autocentrum.pl średnie ceny paliw w czwartek 25 sierpnia w Polsce to:

  • PB95 - 6,49 zł;
  • PB98 - 7,07 zł;
  • ON - 7,14 zł;
  • ON+ - 7,45 zł;
  • LPG - 3,14 zł.

Średnie ceny paliwa wzrosły. Olej napędowy jest droższy o 4 grosze, a ON+ aż o 9 groszy. Lekko wzrosły także ceny LPG - oba o jeden grosz. Potaniała za to benzyna 95-bezołowiowa. Także o jeden grosz.

PKN Orlen, Lotos oraz BP wprowadziły rabat na paliwo, który obowiązuje do końca wakacji. Każdy uczestnik promocji może otrzymać 30 groszy rabatu na litrze benzyny lub oleju napędowego w ramach trzech tankowań do 50 litrów miesięcznie. Każdego miesiąca będzie więc można kupić łącznie 150 litrów paliwa w promocji. Aby skorzystać z rabatu, należy pobrać i zainstalować aplikację wybranej stacji benzynowej. Do akcji obniżek cen dołączyły również sieci Moya i Circle K.

Ceny pelletu - czwartek 25.08.2022 r. Ile kosztuje pellet?

Jakie są ceny pelletu w sklepach? Pellet można kupić w workach pakowanych po 15 kg. W czwartek 25 sierpnia w Castoramie ceny za tonę wynoszą 2860 zł. W Leroy Merlin pellet można kupić od ok. 2540 zł do 2990 zł za tonę. Natomiast w Obi znajdziemy pellet w cenie od 2660 zł do 3270 zł.

Więcej o: