14. emerytura. Ruszyły pierwsze wypłaty. Kiedy kolejne? Ile wynosi czternastka na rękę?

Pierwsi emeryci i renciści otrzymali czternaste emerytury - poinformowała prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, profesor Gertruda Uścińska. Zgodnie z rządowymi szacunkami, w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone około 11 miliardów 400 milionów złotych, w tym 9 i pół miliarda złotych dla świadczeniobiorców ZUS.
Zobacz wideo Firmy stawiają na innowacje, które pozwolą oszczędzać czas i pieniądze

"Pierwsze wypłaty świadczeń ruszyły zgodnie z planem. Na wypłatę z ZUS w terminie 25 sierpnia dla 1,6 mln emerytów i rencistów przeznaczyliśmy około 2 miliardów złotych" - podkreśliła prezeska ZUS.

Ile wynosi 14. emerytura na rękę?

"Świadczenie na rękę, po pobraniu składki zdrowotnej, w pełnej wysokości wyniesie 1217,98 zł" - powiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak dodała Gertruda Uścińska, czternastka jest zwolniona z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna - dlatego wyniesie 1217,98 złotych na rękę. Jednak nie wszyscy otrzymają czternastkę w pełnej kwocie.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Prezeska ZUS przypomniała, że w przypadku świadczenia obowiązuje kryterium dochodowe, czyli mechanizm "złotówka za złotówkę". To oznacza, że czternasta emerytura zostanie pomniejszona o kwotę nadwyżki. "Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma około 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2,9 tys. złotych brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2,9 tys. zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę" - dodała prezes.

ZUS poinformował też, że czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym, na przykład powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Kiedy wypłata czternastki?

Kolejne terminy wypłaty świadczenia przypadają 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Świadczenie przyznaje się z urzędu emerytom i rencistom z ZUS oraz innych organów emerytalno-rentowych, czyli KRUS i mundurowych, a także osobom uprawnionym do renty socjalnej, zasiłku przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczeń uzupełniających Mama 4+ oraz dla niesamodzielnych, renty inwalidzkiej.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: