15. emerytura. Obiecał ją prezydent w kampanii wyborczej. Tadeusz Cymański: Przydałaby się

Eryk Kielak
- Mam nadzieję, że będzie 14. emerytura, daj boże potem 15. emerytura - mówił Andrzej Duda podczas kampanii prezydenckiej w roku 2020 r. Minęły dwa lata, a wprowadzenie 15. emerytury nie jest nawet rozważane, chociaż niektórzy politycy Zjednoczonej Prawicy o nią zabiegają. Na razie jednak bardziej realne jest ustanowienie 14. emerytury jako świadczenia stałego.

- Wsparcie i godne życie należy się także emerytom, którzy przepracowali całe życie, którzy nas wychowywali, nas wypieścili, żebyśmy my dzisiaj mogli żyć, pracować, sprawować nasze urzędy, pracować dla Polski - mówił w lutym 2020 roku Andrzej Duda i zapowiadał, że najpierw wprowadzona zostanie "czternastka", a później "piętnastaka". - Wszystkie świadczenia emerytalne urosną w sposób bardzo znaczący - obiecywał, cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną".

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

15. emerytura. Kancelaria Prezydenta zaprzecza

Po ponad dwóch latach "Fakt" zapytał Kancelarię Prezydenta o obiecywane świadczenie. Z odpowiedzi można wyczytać, że taki pomysł 15. emerytury na razie nie jest rozważany. "Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nie jest w posiadaniu informacji dotyczącej podjęcia decyzji i przygotowania projektu inicjatywy legislacyjnej Pana Prezydenta w zakresie wypłaty dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów" - poinformowano.  

15. emerytura. Rządzący podzieleni

Wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy są jednak politycy, którzy uważają wprowadzenie takiego świadczenia za zasadne. Jednym z nich jest Tadeusz Cymański, poseł Solidarnej Polski.  

- Zawsze podkreślam, że najsłabsi są dla mnie najważniejsi. Piętnastka? Oczywiście by się przydała. Zastanawiałbym się jednak nad kryteriami wsparcia, bo są też Polacy w trudnej ekonomicznie sytuacji. Wszystko musi być uwzględnione w budżecie państwa. Będziemy szukali kolejnych rozwiązań. Dyskusje trwają - powiedział w rozmowie z "Faktem". 

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W czerwcu wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed pytany o 15. emeryturę wykluczał jednak wprowadzenie takiego świadczenia.

Nie będzie jej, ponieważ emeryci mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku, co w praktyce oznacza, że świadczenia do 2500 zł nie są objęte podatkiem 

- mówił, cytowany przez bankier.pl.

14. emerytura. Czy zostanie na stałe?

Nastroje studzi także europosłanka PiS Elżbieta Rafalska, była ministerka rodziny i polityki społecznej. - Jestem człowiekiem racjonalnych decyzji, poczekajmy najpierw aż ta czternasta emerytura stanie się corocznym świadczeniem - komentuje dla "Faktu". I rzeczywiście dużo bardziej prawdopodobne wydaje się wprowadzenie "czternastek" na stałe.  Jarosław Kaczyński o tym zapewniał w 2019 roku, przed wyborami.

Będziemy szli w tym kierunku, że może 14. emerytura będzie na stałe. Ostateczny model i kształt pokażemy opinii publicznej i przedstawimy do prac rządu na początku 2023 roku.   

- mówiła ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, spytana o prace nad ustawą wprowadzającą 14. emeryturę na stałe.

Więcej o: