Czy zakazać wszystkim Rosjanom wjazdu do Europy? Ministrowie UE będą o tym rozmawiać w Pradze

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apeluje, by kraje Zachodu wstrzymały wydawanie wiz turystycznych dla wszystkich Rosjan. Ministrowie spraw zagranicznych UE mają omawiać tę propozycję na sierpniowym spotkaniu. Polski MSZ pomysł popiera, ale w jednomyślności co do wsparcia idei Kijowa nie ma.

Czy Rosjan czekają utrudnienia w związku z przyjazdem na terytorium Unii Europejskiej? Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej będą rozmawiać o na nieformalnym spotkaniu w Pradze, które odbędzie się 31 sierpnia. Postulat wysunęła strona ukraińska. Kijów domaga się bowiem, by wstrzymać wydawanie wiz turystycznych Rosjanom. O podjęcie odpowiednich decyzji w tej sprawie apelował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zobacz wideo Jak przebiega rosyjska ofensywa na Ukrainę? Pokazujemy animację od początku wojny do Dnia Niepodległości Ukrainy

Ukraina chce zablokować wizy Rosjan. Jednomyślności brak

Zdania w tej kwestii są podzielone. Przeciwko całkowitemu zakazowi wiz dla Rosjan jest również Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. - Zabronienie wjazdu wszystkim Rosjanom nie jest dobrym pomysłem - powiedział polityk. Dodał, że działania UE muszą być w tym zakresie bardziej selektywne.

Podobnego zdania są Stany Zjednoczone. "USA nie chciałyby zamykać dróg do schronienia i bezpieczeństwa dla rosyjskich dysydentów lub innych osób, które są narażone na łamanie praw człowieka. Wyraźnie też zaznaczyliśmy, że ważne jest, aby wyznaczyć granicę między działaniami rosyjskiego rządu i jego polityką w Ukrainie a mieszkańcami Rosji" - czytamy w oświadczeniu Białego Domu. 

Niektóre państwa europejskie w tym Czechy, Estonia, Łotwa czy Finlandia zaproponowały zawieszenie wydawania wiz turystycznych dla obywateli Rosji. Miałby to być element kolejnych sankcji nałożonych na Moskwę. 

Polscy politycy za ograniczeniami. "Restrykcje wizowe odebraniem przywilejów"

W sprawie blokady wiz wypowiedział się na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej. Podkreślił, że starannej weryfikacji powinny podlegać nie tylko wizy, które mają zostać przyznane, ale też dokumenty już wydane. "W każdej sytuacji, kiedy państwo takie jak Rosja łamie prawo międzynarodowe, to powinien być mechanizm w Unii Europejskiej, który pozwala na to, aby przyjrzeć się każdej wizie" - powiedział poseł Kowal. "Powinien być zablokowany wjazd wszystkich tych, którzy chcą korzystać z naszego ustroju, wolności gospodarczej, wolności słowa, a nie są w stanie napisać w mediach społecznościowych o tym, co myślą o agresji Putina" - stwierdził.

Wcześniej za bardziej restrykcyjną polityką wizową wobec Rosjan opowiedział się wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Stwierdził, że wizy do krajów unijnych otrzymują głównie bogaci Rosjanie wspierający agresywną politykę Władimira Putina. Według wiceministra, restrykcje wizowe nie oznaczałyby wprowadzenia odpowiedzialności zbiorowej, ale byłyby odebraniem przywilejów.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: