Mieszkańcy Krakowa bez dodatku węglowego. "Składanie wniosków jest bezprzedmiotowe"

Władze Krakowa informują, by mieszkańcy miasta nie składali wniosków o dodatek węglowy. Zgodnie z obowiązującym tam prawem nie ma bowiem szans, by mogli go otrzymać. Powodem są przepisy, które obowiązują od 2019 roku.

Osoby, które ogrzewają się węglem, mogą wystąpić o dodatek węglowy. 3000 zł przysługuje wszystkim, którzy jako główne źródło ogrzewania w swoim domu zadeklarowali piec na paliwo stałe, a konkretnie na węgiel.

Zobacz wideo Jak przebiega rosyjska ofensywa na Ukrainę? Pokazujemy animację od początku wojny do Dnia Niepodległości Ukrainy

Okazuje się jednak, że nawet jeżeli ktoś faktycznie ogrzewa swój dom węglem, może nie otrzymać świadczenia. Dlaczego? Na mapie Polski istnieje miasto, które wprowadziło bowiem całkowity zakaz używania węgla jako opału. Tak jest w Krakowie. Tamtejszy urząd miasta wydał w tej sprawie komunikat. Jego treści znalazła się też w mediach społecznościowych.

Dodatek węglowy nie obowiązuje w Krakowie? "Składanie wniosków o bezprzedmiotowe"

"Zgodnie z ustawą dodatek węglowy przysługuje jedynie w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Od dnia 01.09.2019 r. na terenie Krakowa obowiązuje bezwzględny zakaz stosowania paliw stałych" - czytamy na stronach miejskiego serwisu. 

Z tego względu składanie wniosków o dodatek węglowy przez mieszkańców Krakowa jest bezprzedmiotowe

- podkreślają urzędnicy. Podstawa prawna to Ustawa z dnia 11 sierpnia 2022r. (Dz. U. z 2022r., poz. 1692) o dodatku węglowym oraz Uchwała Nr XVIII/243/16 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 15 stycznia 2016 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (tzw. uchwała antysmogowa). 

Dodatek węglowy a zakaz palenia węglem. Czy obowiązuje w innych miastach? 

Co z mieszkańcami innych miast? Oni składać wnioski mogą, bo zakaz używania paliw stałych ma dopiero wejść w życie. Tak jest w przypadku Warszawy - paliwa stałe mają zostać zakazane od października 2024 roku. Właściciele domów położonych w dalszej okolicy -  tzw. obwarzanku Warszawy - z węgla będą rezygnować dopiero w roku 2028. 

Podobne plany mają inne miasta - m.in. Wrocław. Według zapisów Krajowego Programu Ochrony Powietrza w miastach ostateczny termin rezygnacji z paliw stałych to rok 2030, a na terenach wiejskich rok 2040. 

Więcej o: