Dziwny przepis zaskakuje rodziców. 5 tys. zł mandatu za spacer z dzieckiem po chodniku

5 tysięcy złotych - to wysokość mandatu, jakim w teorii może ukarać policjant rodziców spacerujących z dzieckiem po chodniku. Brzmi jak absurd? Taka wykładnia wynika art. 89. Kodeksu wykroczeń. Podobne konsekwencje można ponieść za jazdę z dzieckiem tramwajem lub pociągiem. Czy naprawdę można dostać za to mandat? Wyjaśniamy.

Do Sądu Rejonowego w Sokółce w 2019 roku trafił wniosek, który wywołał dyskusję na temat dziwnego przepisu. Obwiniano w nim dwie kobiety o zezwolenie dzieciom poniżej siódmego roku życia na poruszanie się bez opieki wiejską drogą i domagano się ich ukarania. Oskarżyciel powoływał się art. 89 kodeksu wykroczeń - przytacza portal eDziecko.

Zobacz wideo Mięso z in vitro? Pierwszy raz zjedzono je w 2013 roku [Next Station]

5 tysięcy złotych mandatu za spacer z dzieckiem po chodniku

"Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany" - czytamy w treści artykułu. Za takie wykroczenie grozi mandat nawet w wysokości 5 tysięcy złotych.

Oznacza to, że dziecko nie powinno przebywać na drodze ze względu na czyhające tam niebezpieczeństwo. Trzeba jednak zaznaczyć, że przepisy te - według prawników - są bardzo niejednoznaczne i dopuszczają dużą dozę interpretacji. Sąd Rejonowy w Sokółce uznał wówczas, że w wyżej opisanym przypadku chodnik należy zaliczyć do części drogi.  

Więcej o środowisku przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Mandat za poruszanie się z dzieckiem po chodniku? 

W wyjaśnieniu sądu czytamy, że z przepisów wynika również, że "zakazane jest przebywania dziecka do lat siedmiu w samochodzie, tramwaju, pociągu, autobusie, wózku dla dzieci, furmance, rowerze i jakimkolwiek innym pojeździe". Gdyby więc interpretować ten przepis dosłownie trzeba by ukarać każdego, kto wyszedł z dzieckiem z domu lub przewozi je jakimkolwiek środkiem transportu

Prawnicy są zgodni, że w artykule powinno znaleźć się sformułowanie "bez opieki", które ukróciłoby interpretowanie tego przepisu w tak kuriozalny sposób.

Łukasz Skiba z Kancelarii Adwokackiej Łukasz Skiba w rozmowie z portalem e-dziecko wyjaśnia, jednak że nawet bez tego "mandat można otrzymać tylko wtedy, jeżeli rodzic lub inny opiekun pozostawi na drodze dziecko poniżej 7 roku życia bez opieki". Tłumaczy, że "treści tego przepisu nie można interpretować w oderwaniu od innych, zwłaszcza z ustawy prawo o ruchu drogowym". 

Więcej o: