W ramach rządowego programu "Dobry Start" uczniowie mogą otrzymać 300 złotych. To jednorazowe świadczenie, które ma być wsparciem dla dzieci i młodzieży rozpoczynających nowy rok szkolny. Świadczenie przysługuje wszystkim rodzinom, bez względu na dochody. W ramach rządowego programu dodatkowe 300 złotych przysługuje 4,4 mln uczniów. Dodatkowe pieniądze przysługują osobą uczącym się do 20. roku życia. Świadczenie dłużej otrzymują uczniowie z niepełnosprawnością - do 24. roku życia.
Do otrzymania dodatkowego świadczenia niezbędne jest złożenie wniosku przez rodzica, opiekuna prawnego dziecka lub opiekuna faktycznego dziecka. Z kolei jeśli dzieci przebywają w rodzinie zastępczej, to wniosek składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Wniosek o świadczenie można było składać od 1 lipca. Za jego przyjęcie, rozpatrzenie i wypłatę odpowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
"Wnioski o świadczenie dobry start można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe" - przekazało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wnioski można składać na portalu empatia.mpips.gov.pl przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS.
Jeśli opiekun dziecka chce otrzymać świadczenie przed końcem września, musi złożyć wniosek w lipcu lub w sierpniu. W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony później, jego wypłata nastąpi w ciągu dwóch miesięcy od jego wpłynięcia.
Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina, że świadczeniem są objęci uczniowie uczęszczający do szkół. Co oznacza, że dzieci chodzące do przeszkoli lub zerówek nie otrzymają świadczenie 300 plus. Wsparcia nie obejmuje również studentów.