Nadzwyczajny szczyt UE ws. cen energii. "Musimy naprawić rynek energii". W tle drastyczne podwyżki cen

Nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej w sprawie wysokich cen energii odbędzie się 9 września - powiadomił Jozef Sikela, minister przemysłu i handlu Czech. Kraj 1 lipca 2022 r. przejął rezydencję w Radzie UE. W Europie, m.in. we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii nastąpił gwałtowny wzrost cen energii.

"Po weekendzie pełnym negocjacji mogę ogłosić, że zwołuję nadzwyczajne posiedzenie Rady Energetycznej. Spotkamy się 9 września w Brukseli. Musimy naprawić rynek energii. Rozwiązanie na poziomie UE jest zdecydowanie najlepszym, jakie mamy" - napisał w poniedziałek na Twitterze Jozef Sikela, minister przemysłu i handlu Czech, które 1 lipca 2022 r. przejęły rezydencję w Radzie UE.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

DLOLO Będziemy siedzieć przy świeczkach? Możliwe, ale nie z powodu blackoutu

UE chce obniżyć rosnące ceny energii. "Ujawniają ograniczenia obecnego kształtu rynku energii elektrycznej"

Na nadzwyczajnej unijnej naradzie w sprawie wysokich cen energii ministrowie mają omówić sposoby rozwiązania trudnej sytuacji na rynku energii. Obecnie trwają konsultacje wśród państw członkowskich na temat możliwości wprowadzenia pułapów cenowych. Zwolennikami wprowadzenia limitów cen prądu i gazu w Unii Europejskiej są Czechy. Apelowała też o to przed kilkoma miesiącami Belgia.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w poniedziałek, że Unia Europejska planuje podjęcie pilnych kroków w celu obniżenia rosnących cen energii.

- Szybko rosnące ceny energii elektrycznej z różnych powodów ujawniają ograniczenia naszego obecnego kształtu rynku energii elektrycznej. Został on opracowany w zupełnie innych okolicznościach i w zupełnie innych celach - powiedziała Ursula von der Leyen, cytowana przez Agencję Bloomberga.

Węgiel (zdjęcie ilustracyjne) "Jest lato, jest gorąco, nie trzeba palić węglem". Posłanka PiS "uspokaja"

Niemcy, Francja, Wielka Brytania. Mocny wzrost cen energii, nawet dziesięciokrotny

Ceny energii elektrycznej w Europie osiągnęły w piątek nowe rekordy - roczny kontrakt na energię elektryczną w Niemczech po raz pierwszy przekroczył kwotę 995 euro za megawatogodzinę, natomiast we Francji przekroczył 1100 euro. To ponad dziesięciokrotny wzrost w obu krajach w porównaniu z ubiegłym rokiem - zauważa agencja France 24.

Jak informowaliśmy wcześniej, rekordowe podwyżki cen energii czekają również mieszkańców Wielkiej Brytanii. Ofgem, brytyjski regulator rynku energii, od 1 października podniesie krajowy limit cenowy z 1971 funtów rocznie aż do 3549 funtów.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"
Więcej o: