Banknot 10 zł można sprzedać za tysiące złotych. Sprawdź, czy masz te numery seryjne

Niektóre banknoty mogą posiadać znacznie większą wartość. Przykładowo banknot 10 zł, jeśli posiada unikalny kod, możemy sprzedać za kilka tysięcy złotych. Sprawdź, czy Twoje banknoty mają te numery seryjne.

Banknoty, którymi płacimy na co dzień, mogą mieć o wiele większą wartość. Kolekcjonerzy polują na banknoty, które są w bardzo dobrym stanie i posiadają nietypowe numery seryjne.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zadbany banknot z nietypowymi numerami może posiadać znacznie większą wartość

Najwięksi kolekcjonerzy numizmatów mają wysokie wymagania. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się banknoty, które są czyste i nie mają zagnieceń. Nie mogą być również podarte.

Kolekcjonerzy zwracają szczególną uwagę np. na banknoty o niminale 10 , które oznaczone są nietypowymi numerami oznaczającymi np. ważne dla świata daty, ale liczą się też litery. Najcenniejsze to te, na których mamy kombinację AA oraz BB, ale cenne są również te o numerach seryjnych YA lub ZA. Prawdziwi pasjonaci mogą zapłacić za taki banknot nawet kilka tysięcy złotych.

Duże znaczenie ma również numer seryjny. Do najcenniejszych kombinacji cyfr zalicza się numery seryjne: 1234567 i 8765432. Na aukcjach mogą być warte nawet kilkanaście tysięcy złotych. Mniejszą wartość mają banknoty z numerami: 1234321, 1134311, 8175718. Banknoty z takimi numerami można sprzedać za kilka tysięcy złotych. Jak to zrobić? Wystarczy go zgłosić lub wystawić na licytację.

Dlaczego te banknoty są aż tak wartościowe?

Wartość finansowa dla numizmatyków nie jest aż tak ważna. Liczy się chęć pozyskania banknotów, które będą cieszyć oko i wyróżniać się czymś wyjątkowym. Stają się wówczas wyłącznie banknotami kolekcjonerskimi, które z założenia są wydawane w takim celu, nie mają wartości z punktu widzenia numizmatyka, a na rynku rządzą się własnymi prawami. Takie hobby może działać podobnie do internetowych papierów wartościowych, takich jak np. Non-fungible token, znane jako NFT.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Ile może być warty banknot 500 złotych? O wiele więcej
Więcej o: