14. emerytura. Marlena Maląg apeluje: Nie składajcie żadnych wniosków

- 14. emerytura trafi automatycznie na konto lub przyniesie ją listonosz . Apelujemy do seniorów, aby w terminie wypłaty emerytury lub renty nie składali żadnych wniosków o wypłatę - przekazała Marlena Maląg, ministerka rodziny i polityki społecznej.

Pierwsze wypłaty 14. emerytur  Zakład Ubezpieczeń Społecznych już rozpoczął.  Seniorzy 25 sierpnia zaczęli otrzymywać świadczenia, a kolejne wypłaty zaplanowane są na wrzesień.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

14. emerytury. Marlena Maląg: Apelujemy do seniorów, aby nie składali żadnych wniosków

Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg ostrzega, aby nie wysyłać wniosków o 14. emeryturę. - Apelujemy do seniorów, aby w terminie wypłaty emerytury lub renty nie składali żadnych wniosków o wypłatę. 14. emerytura trafi automatycznie na konto lub przyniesie ją listonosz - mówiła w TVP Info.

Ostrzegła również przed oszustami. - Nie możemy pozwolić na to, żeby inne osoby, które są nieuczciwe, zarabiały na czternastkach. Dlatego jeszcze raz apeluję - nie wypełniamy żadnych wniosków - dodała Maląg.

Ruszyła wypłata 14. emerytury [TERMINY]

14. emerytury będą wypłacane w kolejnych terminach: 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Według danych ZUS świadczenia mają trafić do 9 mln emerytów i rencistów. "Czternastki" w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. Koszt dla budżetu państwa, wynikający z wypłaty kolejnego, dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r., to ok. 11,4 mld zł.

14. emeryturę w pełnej wysokości (1338,44 zł brutto) otrzymają emeryci, których świadczenie wynosi do 2,9 tys. zł. Powyżej tej kwoty wypłata będzie pomniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. W związku z tym emeryci, którzy otrzymują 4188,44 zł i więcej nie dostaną "czternastki" w ogóle.

Ponadto przyjęta w pierwszej połowie maja ustawa wprowadza tzw. minimalną kwotę świadczenia - seniorzy, którym będzie przysługiwała 14. emerytura w wysokości poniżej 50 zł, wcale nie dostaną świadczenia.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
Więcej o: