Katastrofa na Odrze. Wody Polskie mają nowego prezesa. I specjalistę od powodzi

Wody Polskie mają nowego prezesa. Został nim Krzysztof Woś, kapitan żeglugi śródlądowej. Nominacja to efekt sierpniowej katastrofy ekologicznej na Odrze. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki zdymisjonował ówczesnego prezesa Wód Polskich Przemysława Dacę.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powołał nowego prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Został nim Krzysztof Woś. Ministerstwo poinformowało też o wyznaczeniu zastępcy, który będzie zajmował się suszą. To Wojciech Skowyrski.

"Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, działając na podstawie art. 242 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, powołał z dniem 31 sierpnia 2022 r. Pana Krzysztofa Wosia na stanowisko Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie" - czytamy w komunikacie. 

Nominacja nie jest zaskoczeniem. Krzysztof Woś został pełniącym obowiązki prezesa Wód Polskich ponad dwa tygodnie temu. 

Zobacz wideo Siedzieliśmy na najsłynniejszej ławce w kraju [wideo sprzed muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku]

Wody Polskie z nowym prezesem. Kim jest Krzysztof Woś

Nowy prezes państwowego giganta to, jak czytamy w komunikacie resortu, kapitan żeglugi śródlądowej. Woś jest absolwentem Wydziału Transportu i Łączności Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2004 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu Akademii Morskiej w Szczecinie.

Członek Rady Naukowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Kolegium Redakcyjnego miesięcznika naukowo-technicznego "Gospodarka Wodna". Instruktor motorowodny, członek Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Transportu oraz Rady Kapitanów Żeglugi Śródlądowej. Od 2018 roku zastępca prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą. Od 35 lat pracuje w obszarze gospodarki wodnej.

Ekolodzy obawiają się dalszej regulacji Odry Naukowcy: Rządowe plany dla Odry zamiast pomóc, mogą ją zniszczyć

Katastrofa ekologiczna. Dymisje w Wodach Polskich

Zmiana na fotelu prezesa WP to efekt katastrofy ekologicznej, do której doszło w sierpniu. W reakcji na masowe śnięcie ryb premier Mateusz Morawiecki zdymisjonował ówczesnego prezesa Wód Polskich Przemysława Dacę.

W ubiegłym tygodniu szef rządu skomentował możliwość dalszych dymisji w związku z katastrofą. - Według mojej dzisiejszej wiedzy osoby, które zostały zdymisjonowane, ponoszą odpowiedzialność zarówno polityczną, jak i merytoryczno-operacyjną, tak to nazwijmy, są to osoby na wysokich stanowiskach - szef Wód Polskich oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska - mówił szef rządu pytany o konsekwencje kadrowe związane z katastrofą. Morawiecki zaznaczył co prawda, że "nie wyklucza" kolejnych decyzji w tym zakresie, o ile pojawią się jakieś nowe dokumenty. 

Skok inflacji Inflacja w sierpniu - GUS podał dane. Są bardzo złe, dużo gorsze od prognoz

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: