Katowice. Rekordowy dług spółdzielni mieszkaniowej. 25 mln złotych za ogrzewanie

9,18 mld zł - tyle wynoszą zaległości polskich firm widniejące w Krajowym Rejestrze Długów na koniec pierwszego półrocza. Niechlubnym rekordzistą wśród dłużników jest spółdzielnia mieszkaniowa w Katowicach, która jest winna elektrociepłowni 24,7 mln zł. Przedsiębiorcy mogą w kolejnych miesiącach mieć jeszcze większe problemy z uregulowaniem należności, z powodu rosnących cen.

Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej opublikował dane zawierające wszystkie zadłużone w Polsce przedsiębiorstwa. Największe sumy do oddania mają firmy z województwa mazowieckiego (łącznie 2 mld zł) I śląskiego (1,19 mld zł). Z kolei najmniejsze zaległości w biznesie mają przedsiębiorstwa z Podlasia (153,2 mln zł) i Opolszczyzny (158,6 mln zł).  

Zobacz wideo Kto ucierpi najbardziej na podwyżkach cen prądu? "Biznes zapłaci więcej"

Przedsiębiorcy. Rekordowe długi 

Wśród zadłużonych przedsiębiorstw znaleźli się prawdziwi rekordziści. Na ich czele znajduje się katowicka spółdzielnia mieszkaniowa, której nieopłacone rachunki z ciepłowni sięgają aż 24,7 mln zł. Druga na niechlubnej liście jest warszawska spółka akcyjna zajmująca się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami. Zalega ona ze spłatą ponad 20,5 mln zł z tytułu niezwróconej pożyczki z funduszu poręczeniowego.   

Wysoko na liście dłużników znalazła się także poznańska firma zajmująca się sprzedażą mięsa i jego przetworów. Nie zapłaciła swoim kontrahentom 12,7 mln zł  - głównie to nieuregulowane faktury za dostawy towaru oraz leasing. 

Długi doprowadziły wiele firm do upadłości

- Firmy, które są przytłoczone ogromnymi, idącymi w miliony długami, mają małe szanse, aby wyjść na prostą. Często jedyną drogą dla nich jest ogłoszenie restrukturyzacji albo upadłości. W pierwszej połowie bieżącego roku na taki krok zdecydowało się łącznie ponad 1 tys. przedsiębiorstw, które w momencie ogłoszenia niewypłacalności winne były 84,5 mln zł. Ich wierzyciele mogą tych pieniędzy już nie odzyskać - wyjaśnia Adam Łącki prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Rekordowe długi mają nie tylko wielkie przedsiębiorstwa, ale również jednoosobowe działalności gospodarcze. Wśród nich liderem jest sprzedawca wyrobów tekstylnych z Kujawsko-Pomorskiego, który ma do zapłacenia 6,7 mln zł z tytułu leasingu.  

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny energii. Przedsiębiorcy mają problem

KRD przewiduje, że w najbliższych miesiącach unikanie długów może być dla mikro, małych i średnich firm coraz trudniejsze. Wynika to m.in. z tego, iż 95 proc. przedsiębiorców, którzy dokonują zakupów firmowych, zauważyło w ostatnich sześciu miesiącach wzrost cen produktów i usług niezbędnych do prowadzenia ich działalności.  Myśląc o najbliższym półroczu, 85,5 proc. spodziewa się dalszej podwyżki cen.  

- Przedsiębiorcy będą musieli zacisnąć pasa albo sięgnąć głębiej do firmowej kasy. Z naszego badania wynika, że w ostatnich sześciu miesiącach 29 procent mikro i małych firm zaciągnęło kredyt, pożyczkę lub leasing w celu nabycia produktów i usług niezbędnych do prowadzenia działalności. W kolejnych miesiącach spodziewają się dalszych wzrostów cen, co może oznaczać dalsze zadłużanie się. - mówi Emanuel Nowak ekspert NFG. 

Więcej o: