Zapasy węgla mniejsze niż rok temu. Czterokrotnie. Maleje także jego produkcja

Niedobory węgla obserwujemy na rynku, w krajowych zapasach, a także w produkcji. Zapasy tego surowca zmniejszyły się względem poprzedniego roku czterokrotnie, a produkcja zmalała o 300 tys. ton. Według ekspertów zimą może zabraknąć 2,5 mln ton tego surowca. Mimo to rząd zapewnia, że wszystko ma pod kontrolą.

Embargo na rosyjski węgiel miało być tym najłatwiejszym dla polskiej gospodarki - w porównaniu do gazu i ropy import ze wschodu stanowi jedynie małą część zużycia w Polsce. Do tego stopnia, że wprowadziliśmy je już w kwietniu. Unia Europejska zrobiła to dopiero w sierpniu. Okazuje się, że Polska mogła się pośpieszyć. Zarówno zapasy, jak i produkcja węgla spadły w naszym kraju zdecydowanie. Rząd stara się ratować sytuację dopłatami i sprowadzaniem surowca z drugiego końca świata

Zobacz wideo Węgiel importowany z Kolumbii nadaje się na opał? Ekspert wyjaśnia

Węgiel. Zapasy węgla w Polsce mniejsze niż w zeszłym roku 

Według danych Ministerstwa Aktywów Państwowych stan zapasów węgla kamiennego na koniec lipca 2022 r. wynosił 1,18 mln ton. W analogicznym momencie w roku ubiegłym było to 4,92 mln ton. Różnica jest więc kolosalna. W zeszłym miesiącu te zapasy wynosiły już nieco więcej, bo 1,46 ml ton.  

"Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest niezadbanie rządu o wypełnienie luki po węglu z Rosji" - pisze Wojciech Gryczka z portalu biznesalert.pl

Węgiel. Zmalała produkcja węgla w Polsce

Na domiar złego w lipcu spadła także produkcja węgla w Polsce. Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała, że polskie kopalnie w lipcu wyprodukowały niespełna 4 mln ton węgla kamiennego. To najniższy wynik w tym roku. Tendencja spadkowa jest niepokojąca. W czerwcu było to blisko 4,4 mln ton, a w lipcu zeszłego roku 4,3 mln ton - przytacza dane portal bankier.pl.  

W zeszłym miesiącu premier Mateusz Morawiecki obiecywał, że "w lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu i w kolejnych miesiącach statki z węglem będą płynąć i będziemy zwiększać wydobycie węgla w polskich kopalniach - zgodnie z możliwościami geologicznymi". Już w pierwszym miesiącu tej wyliczanki zwiększyć wydobycia się nie udało.  

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Węgiel. Czy zabraknie węgla na zimę?

Nie oznacza to, że Polska przestała eksportować węgiel. Wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik poinformował, że sprzedaż węgla kamiennego z polskich kopalń do celów energetycznych na wywóz i eksport wyniosła 981,7 tys. ton w okresie od stycznia do czerwca. Łącznie wywóz i eksport węgla kamiennego do celów energetycznych, z polskich kopalń w czerwcu wyniósł 112 340 ton – podaje portal 300gospodarka.pl

Według danych Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla zimą zabraknie 2,5 mln ton węgla. Ze strony rządowej płyną jednak inne zapewnienia. - Straszycie, że zabraknie węgla - jego również nie zabraknie - mówił w Sejmie 22 lipca premier Mateusz Morawiecki. Myślę, że jakiegoś szczególnego problemu z dostępnością węgla być nie powinno - mówił 25 lipca w Radziłowie minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Więcej o: