Zmiana czasu na zimowy 2022. Kiedy przestawiamy zegarki?

Temperatury spadły, liście drzew są już złociste, a na spacerze można spotkać jarzębinę i kasztany. To znaczy, że jesień już tu jest. Wkrótce czeka nas więc zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

Przestawianie zegarków odbywa się w weekendy, żeby nieco ułatwić logistykę ze "zgubioną" lub "odzyskaną" podczas zmiany czasu godziną. Czas zimowy będzie obowiązywać więc od nocy z 29 na 30 października. W którą stronę trzeba przesunąć wskazówki zegara?

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zmiana czasu na zimowe. W ostatni weekend października przestawiamy zegarki

Dlaczego w Polsce przestawiamy zegarki? To efekt obowiązującej bezterminowo dyrektywy Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku. Od 2002 roku czas letni kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października.

Dodatkowo w Polsce zmiana czasu jest regulowana przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Dokument dotyczący lat 2022-2026 został opublikowany na początku roku.

Czas zimowy zacznie obowiązywać od nocy z 29 na 30 października. To oznacza, że od tego momentu szybciej będzie zapadać wieczór, za to rano przez chwilę będzie jaśniej. Wskazówki zegara o godzinie 3 w nocy przesuwamy o jedną godzinę do tyłu - to znaczy, że dzięki zmianie czasu śpimy godzinę dłużej.

Gdzie poza Polską obowiązuje zmiana czasu?

Zmiana czasu obowiązuje nie tylko w Polsce, czy w UE. Zegarki są przestawiane w 70 różnych krajach na świecie. Od 2014 Rosja przeszła na stały czas zimowy, rezygnując z regularnego regulowania zegarów.

W Polsce pierwsze zmiany czasu wprowadzono w międzywojniu. Potem wrócono do tego w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 zmieniamy czas regularnie. Do połowy lat 90-tych czas zmienialiśmy na zimowy w ostatnią niedzielę września. Czas letni obowiązywał od ostatniej niedzieli marca.

****

Więcej o: