Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) w 2018 r. kupiło upadające lotnisko Radom-Sadków za kwotę 12,7 mln zł. W jego miejsce miał powstać nowocześniejszy i większy port lotniczy. Od samego początku taki pomysł był krytykowany m.in. ze względu na brak zainteresowania podróżnych, którzy wolą inne dynamicznie rozwijające się lotniska. Mimo to w kwietniu 2023 roku lotnisko w Radomiu ma być oddane do użytku - przytacza money.pl.
W poniedziałek 5 września oficjalnie potwierdzono, że z Radomia będzie można się dostać do popularnych wakacyjnych kurortów. Będzie można polecieć między innymi na Kretę i Kos w Grecji, na Majorkę w Hiszpanii, do stolicy Albanii - Tirany, do dwóch miast w Bułgarii oraz do Turcji.
Rzeczniczka Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" Anna Dermont powiedziała, że cały czas trwają rozmowy z innymi przewoźnikami i biurami podróży w sprawie połączeń. O ich efektach władze lotniska mają informować na bieżąco. Pierwsze regularne połączenia wystartują z Radomia na przełomie marca i kwietnia. Połączenia wakacyjne i czarterowe mają ruszyć na przełomie maja i czerwca.
Tak naprawdę już od sierpnia 2022 roku Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" informuje o kolejnych znaczących postępach, które mają doprowadzić do pełnego uruchomienia lotniska w przyszłym sezonie letnim.
Otwarcie lotniska w Radomiu daje nam szansę na przeniesienie części ruchu point-to-point i zmniejszenie obciążenia Lotniska Chopina
- mówi Krzysztof Moczulski, rzecznik prasowy PLL LOT.
24 kwietnia Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze", które zarządza lotniskiem, poinformowało, że na przełomie marca i kwietnia 2023 r. mają zostać uruchomione regularne połączenia z lotniska Warszawa-Radom do trzech europejskich stolic. Mowa o Rzymie, Paryżu i Kopenhadze. Loty obsługiwane samolotami Boeing 737-800 będą odbywać się trzy razy w tygodniu.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl
Kilka dni później, bo 27 kwietnia poinformowano, że port lotniczy Warszawa-Radom uruchomił nowy terminal. Budynek ma powierzchnię 30 tys. m kw, w którym docelowo ma znaleźć się 30 stanowisk check-in, a także strefa komercyjna z punktami gastronomicznymi i handlowymi oraz innowacyjna lotniskowa strefa edukacyjno-rozrywkowa.
Zasadnicze prace związane z rozbudową i modernizacją portu lotniczego w Radomiu już się zakończyły. Dyrektor portu Grzegorz Tuszyński powiedział, że teraz trwają odbiory techniczne, potrwają do jesieni. Gotowe są już stanowiska odprawy bagażowej, odpraw paszportowych i stanowiska kontroli bezpieczeństwa. Kompletne jest też zaplecze techniczne portu - sortownie bagażu, instalacje przeciwpożarowe czy stanowiska kontroli paszportowej.
Rozbudowa portu w Radomiu będzie kosztować ponad 800 milionów złotych. Początkowo lotnisko będzie mogło obsługiwać około miliona pasażerów rocznie. Docelowa przepustowość, to trzy miliony podróżnych. Zatrudnienie na lotnisku ma znaleźć około 400 osób.