Radio ZET: Wysokie premie dla kierowników Poczty Polskiej. "25 proc. rocznego wynagrodzenia"

Dyrektorzy Poczty Polskiej mieli dostać premie w wysokości 25 procent rocznego wynagrodzenia - podaje Radio ZET. Zdaniem związkowców, dodatkowe świadczenia mają pochodzić z zysków, które Poczta Polska osiągnęła dzięki rządowej rekompensacie.

Komisja Europejska zatwierdziła w grudniu 2021 r. program pomocy publicznej dla Poczty Polskiej w wysokości 49 mln euro. Pieniądze te mają zrekompensować straty poniesione przez operatora pocztowego w wyniku pandemii koronawirusa.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nieoficjalnie: Poczta Polska wypłaca premie z zysków z rządowej rekompensaty

Jak ustaliło Radio ZET, Poczta Polska wypłaciła dyrektorom dodatkowe świadczenie w wysokości 25 proc. rocznego wynagrodzenia. Zdaniem związkowców, premie mają pochodzić z zysków, które Poczta Polska osiągnęła dzięki rządowej rekompensacie.

Średnie miesięczne wynagrodzenie w grupie kierowniczej w Poczcie Polskiej wynosi ok. 20 tys. zł brutto, zatem wypłacone premie wynosiły kilkadziesiąt tys. zł na osobę - podaje Radio ZET.

Poczta Polska z rekordowym wynikiem. Osiągnęła "bez pomocy publicznej"

W 2021 r. Poczta Polska osiągnęła wynik brutto na poziomie ponad 250 mln zł. Rzecznik prasowy Poczty Polskiej Daniel Witowski wyjaśnił Radiu ZET, że spółka osiągnęła ten wynik "bez pomocy publicznej".

W lipcu br. "Rzeczpospolita", powołując się na informatora powiązanego z państwową spółką, wskazywała, że wynik za 2021 r. jest "napompowany" głównie przez dokapitalizowanie spółki przez Skarb Państwa. Od rządu trafiło do niej 190 mln zł, m.in. na przyspieszenie cyfryzacji i modernizację sieci sorterów paczek - pisał dziennik. Zarząd firmy podkreślał jednak, że dokapitalizowanie nie wpłynęło na rachunek zysków i strat.

Dokapitalizowanie w kwocie 190 mln zł, które Poczta Polska otrzymała od Skarbu Państwa w 2021 r., jest przeznaczone na inwestycje w nowoczesną sieć logistyczną, a nie finansowanie bieżącej działalności spółki i miało formę zwiększenia kapitału zakładowego. Kwota ta zwiększyła kapitał zakładowy (akcyjny), a nie była elementem rachunku zysków i strat, nie miała zatem żadnego przełożenia na wynik finansowy spółki w roku 2021. Nieprawdą jest także informacja podawana przez "eksperta", że na wynik 2021 r. wpływ miał "zwrot ok. 50 mln zł" - Poczta Polska w 2021 r. nie otrzymała 50 mln zł rekompensaty

- wyjaśniła spółka w komunikacie przesłanym w połowie lipca do Gazeta.pl.

Więcej o: