Rosjanie zapłacą 45 euro więcej za wizy do Unii. KE chce zawiesić porozumienie z Moskwą

Komisja Europejska chce zawiesić zawarte z Rosją porozumienie o ułatwieniach wizowych Unii z Rosją. W praktyce oznacza to, że Rosjanie zapłacą 80, a nie 35 euro za wjazd do strefy Schengen. Dodatkowo obywatele Rosji będą musieli dłużej czekać na decyzję o przyznanie wizy oraz złożyć kilka dokumentów.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen napisała na Twitterze, że "z Rosją nie można postępować jak zwykle". "Ułatwienia wizowe to dowód zaufania, które rosyjska wojna agresyjna całkowicie zniszczyła" - podkreśliła. 

Zobacz wideo Jak przebiega rosyjska ofensywa na Ukrainę? Pokazujemy animację od początku wojny do Dnia Niepodległości Ukrainy

Komisja Europejska utrudni Rosjanom otrzymanie wizy

Komisja Europejska opublikowała projekt przepisów pozwalających na pełne zawieszenie porozumienia o ułatwieniach wizowych Unii z Rosją. To konsekwencja ustaleń ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich z ubiegłego tygodnia w Pradze. Po uzgodnieniach politycznych przyszedł czas na sformalizowanie procedur i stąd propozycja legislacyjna. - Rosja nadal łamie międzynarodowe prawo, prowadzi nielegalne działania wojskowe, dokonuje okrutnych zbrodni w Ukrainie, podważa europejskie i globalne bezpieczeństwo oraz stabilność - podkreśliła unijna komisarz odpowiedzialna za sprawiedliwość Ylva Johansson.

"KE formalnie zaproponowała zawieszenie umowy z Rosją o ułatwieniach wizowych. Zdecyduje Rada UE, która jednak już politycznie uzgodniła to w ub. tygodniu. Wyższa cena, dłuższe oczekiwanie na wizę. Słabiutki substytut twardego ograniczenia wiz turyst, czego chciała PL, EE, LT, LV, FI" - komentuje dziennikarz Tomasz Bielecki. 

Unia Europejska. Rosjanie zapłacą więcej za wizy Schengen

Zawieszenie porozumienia o ułatwieniach wizowych w praktyce oznacza, że cena wiz Schengen wzrośnie z 35 do 80 euro, wydłużone zostaną też terminy rozpatrywania wniosków o wizy oraz lista niezbędnych dokumentów potrzebnych do ich uzyskania. Będą też bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące wiz wielokrotnego wjazdu. Od czasu agresji Rosji na Ukrainę do krajów Unii Europejskiej podróżowało ponad milion Rosjan - donosi BBC.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Komisja przedstawiła we wtorek także propozycję w sprawie nieuznawania rosyjskich paszportów wydawanych na okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy. Teraz tymi propozycjami zajmą się państwa członkowskie. Wejdą one w życie po publikacji w unijnym Dzienniku Urzędowym.

Więcej o: